V Los Angeles se udílely filmové Oscary, které jsme sledovali živě v pražském kině Světozor díky přímému přenosu HBO. Pověst favorita večera potvrdilo irácké drama The Hurt Locker (Smrt čeká všude), které získalo celkem šest Oscarů.

Akademici tím dali jasně najevo pokračující trend oceňovat spíše mimořádné, klubově zaměřené filmy na úkor velkoprodukcí pro mainstreamové publikum.

Avatar se musel smířit s víceméně dílčími cenami pro trikové efekty. Celkem získal tři sošky, zatímco šest Oscarů pro irácké drama Smrt čeká všude zopakovalo názor Britské filmové akademie - tento film vévodil i nedávnému udílení cen BAFTA v Londýně.

And the winner is: Kathryn Bigelow

Kathryn Bigelow získala jako vůbec první žena v historii Oscarů cenu pro nejlepší režii. "Je dost zvláštní popsat tenhle pocit, je to životní okamžik. Nestála bych tu, kdybych neměla kolem sebe tak výborné spolupracovníky a hlavně skvostný scénář, který byl nesmírně odvážný," řekla oceněná režisérka.

"Chci poděkovat akademikům za to, že ocenili příběh, který nemíří na to nejmasovější publikum. Ocenili tím i lidi, kteří denně riskují své životy v Iráku, Afghánistánu a dalších zemích. Kéž se co nejdřív a zdraví vrátí domů ke svým rodinám," dodala.

Kromě nejlepšího filmu a režie získala Smrt čeká všude i ceny za nejlepší původní scénář, střih, zvuk a mix zvuku.

Avatar bojoval tvrdě, ale nestačilo to. Všechny tři Oscary, které proměnil, byly z vedlejších kategorií. Získal cenu pro výpravu a dle očekávání i ocenění za nejlepší vizuální efekty. Třetí soškou byl Oscar za nejlepší kameru, jenž je lehkým paradoxem: na kameru se točilo pouze 30 procent filmu, zbytek vznikl díky počítačovým technologiím.

Ceremoniál se letos mimořádně podařil. Zatímco v loňském roce se organizátoři v čele s Hughem Jackmanem rozhodli uměřeným ceremoniálem reflektovat finanční krizi, letošní ceremonie se vrátila k duchu klasického hollywoodského kabaretního glamouru.

Velkorysá taneční čísla a davové scény jako vystřižené z muzikálu Chicago ovšem skvěle oživila volba ústředního moderátorského dua. Alec Baldwin a Steve Martin večer získali pro sebe – a s elegancí sobě vlastní dali nový význam výrazu politická nekoretnost. Vysmívalo se hollywoodské černošské menšině, homosexuálům, enviromentalistům i nejstarším umělcům. K radosti přítomného hvězdného publika.

Ve svém brilantním scénáři se Baldwin s Martinem otřeli o většinu nominovaných (na Jamese Camerona si nasadili 3D brýle a jeho digitální medúzky, duchy lesa z velkofilmu Avatar, odháněli repelentem ve spreji), nechyběly narážky na mladičké hvězdičky v čele s Milley Cyrus a Zacem Efronem.

Oscar pro držitelku Zlaté maliny

Jednu z hlavních cen, Oscara pro herce v hlavní roli, získal favorizovaný Jeff Bridges za roli starého country zpěváka ve filmu Crazy Heart. Cenu mu předala Kate Winslet. Bridges tak proměnil prvního Oscara z celkem pěti nominací.

Oscara pro herečku v hlavní roli získala Sandra Bullock za roli ve filmu The Blind Side, kde hraje matku, jež se ujme černošského chlapce. Bullock tak byla oceněna během 24 hodin zároveň jako nejlepší a nejhorší herečka: v sobotu obdržela Zlatou malinu za výkon v komedii All About Steve. Získat tato dvě ocenění zároveň se nikomu v historii zatím nepodařilo.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se podle očekávání stal rakouský herec Christoph Waltz, který ztvárnil fanatického lovce Židů ve filmu Quentina Tarantina Hanbený pancharti; i do něj se „navezli“ průvodci večera Alec Baldwin a Steve Martin. (Waltz byl mimochodem i jednoznačným favoritem respondentů online ankety iHNed.cz, na Oscara jej tipovalo přes 85 procent zúčastněných).

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli je Mo´nique, oceněná za snímek Precious, který získal i cenu za nejlepší adaptovaný scénář.

Překvapení: cenu nezískal Haneke

Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stalo argentinské drama El Secreto de sus Ojos (Tajemství jejích očí). Překvapivě tak porazil favorizovaný německý snímek Bílá stuha režiséra Michaela Hanekeho.

Nejlepším animovaným filmem je rovněž nepřekvapivě pixarovka Vzhůru do oblak, nominovaná letos dokonce i v hlavní kategorii nejlepší film roku. Získala i cenu pro nejlepší původní hudbu, jejímž autorem je Michaek Giacchino.

Na letošním oscarovém ceremoniálu došlo i na oslavu řady současných popkulturních fenoménů. Prvního Oscara v historii se dočkala kultovní sága Star Trek, oceněná za masky.

Oscara za kostýmy zase udílel módní návrhář Tom Ford (který se letos velmi úspěšně uvedl i coby debutující režisér ceněným dramatem A Single Man) a jedna ze současných módních ikon, Sarah Jessica Parker, představitelka novinářky Carrie v sérii Sex ve městě. Cenu za kostýmy získal výpravný snímek Young Victoria o prvních letech vlády slavné anglické panovnice.

Kompletní přehled filmů a tvůrců, kteří získali ceny Akademie filmových umění a věd (Oscary) za rok 2009:

Nejlepší film:
Smrt čeká všude - producenti Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier a Greg Shapiro; režie Kathryn Bigelow

Režie:
Kathryn Bigelow - Smrt čeká všude

Herec v hlavní roli:
Jeff Bridges - Crazy Heart

Herečka v hlavní roli:
Sandra Bullock - The Blind Side (Slabé místo)

Herec ve vedlejší roli:
Christoph Waltz - Hanebný pancharti

Herečka ve vedlejší roli:
Mo'Nique - Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire (Precious)

Neanglicky mluvený film:
Tajemství jejich očí - Argentina, režie Juan José Campanella

Nejlepší animovaný film:
Pete Docter - Up (Vzhůru do oblak)

Kamera:
Mauro Fiore - Avatar

Původní scénář:

Mark Boal - Smrt čeká všude

Scénář podle předlohy:
Geoffrey Fletcher - Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire (Precious)

Hudba:
Michael Giacchino - Vzhůru do oblak

Nejlepší píseň:
The Weary Kind; Ryan Bingham a T Bone Burnett - Crazy Heart

Výprava a dekorace:
Rick Carter, Robert Stromberg a Kim Sinclairová - Avatar

Kostýmy:
Sandy Powell - Královna Viktorie

Masky:
Barney Burman, Mindy Hall a Joel Harlow - Star Trek

Střih:
Bob Murawski a Chris Innis - Smrt čeká všude

Zvuk:

Paul N.J. Ottosson a Ray Beckett - Smrt čeká všude

Zvukové efekty:
Paul N.J. Ottosson - Smrt čeká všude

Vizuální efekty:
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham a Andrew R. Jones - Avatar

Celovečerní dokument:
The Cove (Zátoka) - režie Louie Psihoyos

Krátkometrážní dokument:
Music by Prudence (Prudencina hudba) - režie Roger Ross Williams

Krátkometrážní animovaný film:
Logorama (Logoměsto) - režie François Alaux, Hervé de Crecy a Ludovic Houplain

Krátkometrážní hraný film:
The New Tenants (Noví nájemníci) - režie Joachim Back