S požadavky NATO na posílení české mise v Afghánistánu seznámil  ministr obrany Martin Barták prezidenta Václava Klause. Na Hradě jednali ještě s premiérem Janem Fischerem, vedle Afghánistánu hovořili i o chystaných změnách ve velitelských strukturách české armády. Podle premiéra má ministr Barták do konce týdne připravit v této věci podklady pro další schůzku trojice, která se má konat brzy.

"Dominantní téma - a proto prezident republiky nás k té schůzce vyzval - bylo, aby nás oba pan ministr obrany seznámil se záměrem, nějakými koncepčními úvahami, jak měnit organizaci armády, jak rekonfigurovat velení, jak ho dimenzovat a podobně," uvedl Fischer. Není přitom podle něj tajemstvím, že Klaus měl s některými pasážemi konceptu problém. "Vymezil se vůči němu, upozornil na svoje stanovisko v té záležitosti," dodal.

Dnešní diskuse podle Fischera nebyla o detailech ani o personálních otázkách. Podle informací ČTK zvažuje ministerstvo obrany například posílení pravomocí olomouckého velitelství společných sil na úkor velitelství sil podpory ve Staré Boleslavi.

Klaus loni na podzim prohlásil, že česká armáda by měla být primárně určena k obraně vlasti, zahraniční mise jsou podle něj jen doplňkem. Není podle něj dobře, že u veřejnosti a zřejmě i v armádě samotné převládá pocit, že je budována jako expediční sbor.

Prezident tato slova pronesl po skandálech, kdy se ukázalo, že někteří vojáci v zahraničních misích nosili na výstroji symboly nacistických jednotek SS.

Obrana byla v důsledku úspor kvůli sníženému rozpočtu pro letošní rok nucena ke konci loňského roku propustit přes 2700 lidí. Po skandálech s nošením nacistických symbolů a projevy nedisciplinovanosti mezi příslušníky zahraničních misí skončili údajně na vlastní žádost generálové Jiří Halaška a Josef Prokš.
Ministerstvo obrany i přes nutné úspory v loňském roce podepsalo miliardové smlouvy na dodávku obrněných vozidel Iveco a transportních letadel CASA. Před podpisem je i smlouva na dodávku tisíců nových pušek od České zbrojovky.

V médiích se objevují námitky proti tomu, že ministerstvo obrany většinu nákladné techniky nakupuje bez výběrových řízení. Policie se v současnosti zabývá případem údajné korupce při nákupu kolových obrněných transportérů Pandur. Tato kauza také před volbami hýbe českou politickou scénou.