Severní Korea oznámila, že vystupňuje svůj program jaderného zbrojení, protože americký prezident Barack Obama prý ignoruje výzvy KLDR k míru a ke snížení vojenské síly USA. Zřejmě také vytvořila armádní divizi raket středního doletu, schopnou napadat americké základny v Japonsku a na Guamu. Diplomaté předpokládají, že jde o další reakci Pchjongjangu na probíhající vojenské cvičení Jižní Koreje a USA.

"Spojené státy nevynechají žádnou možnost ve snaze způsobit pád KLDR, včetně vojenských hrozeb, hospodářských sankcí a ideologického a kulturního travičství," citovala severokorejská agentura KCNA nejmenovaného mluvčího pchjongjangského ministerstva zahraničí.

"KLDR bude proto pokračovat v rozvoji svého jaderného odstrašovacího potenciálu tak dlouho, dokud americké vojenské hrozby a provokace neskončí," dodává zdroj podle agentury Reuters.

Severokorejská armáda zřejmě vytvořila zvláštní divizi raketových vojsk, do níž zařazuje nedávno vyvinuté rakety středního doletu schopné nést jadernou hlavici. Tyto rakety mají dolet asi 3000 kilometrů a jsou schopné zasáhnout americké základny v Japonsku a na ostrově Guam. Tím by mohly paralyzovat přísun amerických, případně i japonských sil v případě války na Korejském poloostrově. Oznámila to jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na soulský vládní zdroj.

Zpráva však nesděluje žádné podrobnosti, například kolik raket už nová divize vlastní a kde je rozmístěna. Jihokorejské ministerstvo obrany odmítlo informaci potvrdit, jeho zpráva z loňského roku ale rozmisťování nových severokorejských raket středního doletu předpokládá.


Počítá se, že jde o stejné rakety, jaké severokorejský režim předvedl na vojenské přehlídce v Pchjongjangu v roce 2007. Pokud se zpráva o vzniku raketové divize potvrdí, bude to znamenat, že KLDR dokázala vyrobit od roku 2007 více raket středního doletu a potřebuje proto pro ně větší organizační jednotku na úrovni divize, míní jihokorejští odborníci.

Nyní probíhající vojenské cvičení jihu a USA, které zahrnuje i ostré střelby příslušníků amerického námořnictva, nácviky vzdušných útoků a vedení války ve městě, potrvá do 18. března. Podle Jižní Koreje a USA je zaměřeno výhradně na testování obranné pohotovosti. Účastní se ho na 38.000 vojáků, z toho 18.000 amerických.


KLDR ale letos znovu manévry označila za "přípravu k zahájení útoku" a vyzvala k jejich zrušení. KLDR údajně uvedla všechny své vojáky a záložníky do stavu nejvyšší pohotovosti, aby "nelítostně rozdrtili agresory", pokud by jen trochu zasáhli na severokorejské území. Podle severokorejské armády jsou její oddíly "plně připraveny zničit výbuchem" spojence, jakmile k tomu bude vydán rozkaz.