Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 0,6 procenta z lednových 0,7 procenta. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad ČSÚ. Ve srovnání s lednem se inflace nezměnila, vyšší ceny potravin, rekreace a kultury byly kompenzovány poklesem cen automobilů a oděvů.

V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 2,6 procenta vlivem vyšších sezónních cen tuzemských i zahraničních pobytů na horách. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o čtyři procenta. Došlo také ke zdražení léků a k mírnému zvýšení cen pohonných hmot.

Naopak zlevnila doprava v důsledku snížení cen automobilů o 2,8 procenta. Klesly také ceny oděvů a potravin.

"Po strmém zvýšení inflace v průběhu ledna taženém změnou nepřímých daní se růst cen v únoru zcela zastavil. Trh přitom očekával, že se inflace vrátí k pozvolnějšímu růstu pozorovaném v posledních dvou měsících loňského roku. Je zřejmé, že se cenové výkyvy v jednotlivých spotřebních skupinách navzájem vykompenzovaly," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

"Ukazuje se, že slabá poptávka spotřebitelů nutí obchodníky stále zlevňovat a nedává jim příliš prostoru ani pro sezónní zvyšování cen potravin," okomentoval situaci analytik ČSOB Petr Dufek. "Inflace nabere vzestupný trend až v polovině roku, nicméně ani tak rozhodně nebude letošním problémem české ekonomiky," dodal.

Zlevnění elektřiny od loňského roku

V meziročním srovnání ovlivnily zpomalení růstu zejména pohonné hmoty, kde se výrazný růst o 28,1 procenta v lednu snížil na 21,8 procenta v únoru. "Vyšší meziroční růsty cen pohonných hmot než v lednu a únoru byly naposledy v červenci, respektive září 2000," uvedl ČSÚ.

Na meziroční růst cen nejvíce působily ceny bydlení, alkoholických nápojů a tabáku. Čisté nájemné v únoru meziročně vzrostlo o 11,7 procenta, z toho regulované nájemné stouplo o 19,7 procenta a tržní o 1,8 procenta. Ceny vodného byly vyšší o 4,1 procenta a stočného o 4,6 procenta. Ceny alkoholických nápojů stouply o 5,4 procenta a ceny cigaret o 2,7 procenta.

Naopak snižování cen jde meziročně na vrub potravin, zemního plynu a elektřiny. Cena chleba meziročně klesla o 10,5 procenta, pečiva o 24,9 procenta, mouky o 20,1 procenta. Ceny zemního plynu byly v únoru meziročně nižší o 12,3 procenta a ceny elektřiny o 2,7 procenta.

Výhledově se zatím ve druhém čtvrtletí ani nečeká zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. "Březnovou inflaci s velkou pravděpodobností ovlivní zdražení pohonných hmot, nové sezónní modely oděvů a obuvi a zřejmě také kvůli vyšší spotřební dani dražší cigarety. Opět by se však mělo jednat o faktory, které nebudou ČNB bezprostředně znepokojovat. I nadále počítáme se začátkem zvyšování sazeb nejdříve ve třetím kvartálu," řekl Rožumberský.