Somálští piráti unesli rybářskou loď plující pod vlajkou Keni, kterou by mohli použít jako mateřskou loď k dalším útokům. Oznámila to v úterý agentura Reuters s odvoláním na příslušné námořní úřady.

Loď s názvem Sakoba španělského majitele unesli piráti minulý týden, informoval koordinátor asociace východoafrických námořních přepravců Andrew Mwangurai. Na palubě bylo 16 mužů. Většinu posádky tvořili Keňané, mezi námořníky jsou však také Španěl a Polák. Loď se od roku 2005 pohybovala v keňských a tanzanských vodách a podle Mwangury není jasné, kde ji piráti přesně unesli.

"Myslím, že ji...používají teď jako mateřskou loď k útokům na další lodi," řekl Reuters. Ředitel společnosti podle něj směřuje do oblasti a bude prý jednat o jejím propuštění.

Pobřeží u Somálska je jednou z nejnebezpečnějších námořních oblastí na světě. Počet útoků námořních lupičů na celém světě loni stoupl o 40 procent. Somálští piráti, mezi kterými jsou často bývalí rybáři rozezlení působením cizích rybářských lodí v somálských vodách, stojí za více než polovinou ze 406 loni zaznamenaných incidentů.

V oblasti Adenského zálivu a v Indickém oceánu působí flotila protipirátské mise Evropské unie, která nese název Atalanta a do které se zapojila i Česká republika. Kromě mise EU v regionu hlídkují také plavidla Severoatlantické aliance a Číny.

Dosud největším zátahem od prosince 2008, kdy plavidla EU začala hlídkovat v oblasti, byla podle Reuters víkendová operace francouzské vojenské lodi Nivose, která za 48 hodin zadržela 35 předpokládaných lupičů, čtyři mateřské pirátské lodi a dalších šest plavidel považovaných za pirátská.

Související