Kromě odpůrců zákona přišlo na náměstí i několik lidí zákon podpořit. Kontroverzní norma přikazující hrát hymnu ve školách i během zasedání samospráv by v případě podpisu platila od dubna.

"Zákon o vlastenectví jasně porušuje právo na svobodu názorů občanů Slovenské republiky, když patriotismus svou vnucenou formou přímo diktuje," napsali aktivisté z Iniciativy za transparentní demokracii v dopise prezidentovi. Vlastenectví je podle nich vnitřním pocitem každého Slováka a nelze jej vynutit zákonem.

Naopak na podporu zákona přišlo demonstrovat několik přívrženců nacionalistické Slovenské národní jednoty. Střežila je policie, aby nedošlo k potyčkám se studenty.

Vlastenecký zákon navržený poslanci za SNS Jánem Slotou a Rafaelem Rafajem schválili poslanci minulý týden v úterý. Norma zavádí povinné hraní hymny na začátku školního týdne a před každým zasedáním zastupitelstva obvodní, obecní či krajské úrovně. Národní hrdost školáků by měly posílit i státní vlajka, text hymny a preambule ústavy vyvěšené ve třídách.

Vynucenou výchovu k vlastenectví už kritizovali zástupci měst a obcí, proti vlastenecké "výzdobě" se postavili i učitelé. Vybavování tříd a zasedaček státními symboly podle nich zvýší provozní náklady škol, někteří dokonce plánovali hraní hymny ignorovat. Ačkoli zákon se sankcemi za jeho nedodržování nepočítá, ministr školství Ján Mikolaj už pohrozil kontrolami školních inspektorů.
Související