Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve středu podepsal zákon o novém způsobu formování parlamentní většiny, který výrazně usnadní vytvoření nové vládní koalice. Zákon, který v úterý prošel parlamentem, umožňuje jednotlivým poslancům podpořit vládní koalici, zatímco dosud bylo vytváření parlamentní většiny výlučně záležitostí celých poslaneckých frakcí.

Horký kandidát na post premiéra Mykola Azarov ve středu strávil celý den přesvědčováním poslanců hnutí Naše Ukrajina, aby získal podporu aspoň dvanácti z nich - takový počet by k sestavení většiny stačil. Optimisté v řadách Janukovyčovy Strany regionů se netají očekáváním, že nová koalice může spatřit světlo světa už ve čtvrtek. Ten den má nový zákon vyjít v úředním věstníku Holos Ukrainy a poslední formální překážka pro využití "přeběhlíků" padne.

Sekretariát Strany regionů v pondělí oznámil, že prezident nabídl účast ve vládě Serhiji Tihipkovi, jednomu z předních ukrajinských bankéřů, který v nedávných prezidentských volbách skončil třetí. Tihipko by podle Janukovyče měl v nové vládě zastávat místo vicepremiéra pro ekonomiku. Padesátiletý bankéř se zatím nevyjádřil. V Kyjevě se očekává spíš jeho souhlas, i když dosud dával najevo, že je ochoten přijmout jen post premiéra.

Kyjevský tisk ve středu zveřejnil seznam předpokládaných členů vlády. Podle listu Delo bude v čele kabinetu Azarov a jeho ekonomickým náměstkem se stane Tihipko. Úřad ministra zahraničí si podrží dosavadní ministr Petro Porošenko, kandidátem je prý také Kosťantyn Gryščenko.

Tymošenková je za "politickou vdovu"

Signál o tom, že neodchází do politického důchodu, ve středu ze západoukrajinského Lvova vyslal i bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko. V prohlášení uvedl, že pokud Janukovyč sestaví svou vládní většinu s použitím narychlo schváleného zákona, vyvolá Juščenko v ukrajinských městech kampaň občanské neposlušnosti.

Juliji Tymošenkovou, svou bývalou spojenkyni z dob "oranžové revoluce", neúspěšnou prezidentskou kandidátku a odstoupivší premiérku, označil Juščenko za "politickou vdovu".

Související