Přes 18 tisíc výrobků ekologického zemědělství včetně biopiva, biochleba nebo biotlačenky. To vše najde člověk ve snad největším biosupermarketu v Evropě LPG Biomarkt, který se nachází ve východní části Berlína, ve čtvrti Prenzlauer Berg.

Navzdory hospodářské krizi se v Německu produktům  s označením "bio" daří - v zemi se ho prodává každý rok více a zcela běžně jsou v nabídce každého většího obchodu.

Podle výkonného ředitele společnosti LPG BioMarkt Ludwiga Rieswicka mají zákazníci největší zájem o čerstvé zboží, jako je maso, pečivo, ovoce a zelenina. Dopady finanční krize prý nijak nepociťuje. "Spíše naopak, v roce 2009 jsme zaznamenali růst 16,8 procenta," informoval Rieswick.

Jeho firma už v Berlíně otevřela pět prodejen a na nedostatek zákazníků si podle Rieswicka žádná stěžovat nemůže.

Podle nedávno zveřejněné studie výzkumného institutu GfK kupovalo loni bioprodukty 94 procent německých domácností. V průměru za ně každá utratila 84 eur za rok, což celkově činí 5,85 miliardy eur.

V Česku je trend opačný

Pro srovnání, v Česku podle různých průzkumů kupovala biozboží asi třetina obyvatel, v posledním období ale kvůli krizi jeho prodejnost poklesla. Zatím nejvíce za biopotraviny Češi utratili před dvěma lety, celkově 1,8 miliardy korun.

Na rozdíl od Čechů Němce jejich vyšší pořizovací náklady tolik neodrazují. Průzkum berlínské agentury Different dokonce ukázal, že 81 procent obyvatel spolkové republiky je ochotno si za potraviny splňující kritéria ekologického zemědělství připlatit, a to až o pětinu vyšší cenu. Se značkou bio totiž spojují jistotu, že kupují kvalitu.

Většina z nich ale nechodí do specializovaných prodejen, kde cenové rozdíly proti normálním produktům dosahují až desítek procent, nýbrž do velkých supermarketů nebo diskontních obchodů. Konkurenční boj je totiž nutí držet ceny těchto výrobků co nejníže.

Podle Simona Berklera z agentury Different se "bioofenziva" obchodním řetězcům přesto vyplácí. "Mnoho zákazníků rádo sáhne do regálů s biopotravinami ve svém supermarketu, když si tím může ušetřit cestu do specializovaného obchodu," vidí Berkler jednu z příčin stále rostoucího prodeje biovýrobků, které podle něj už nejsou v Německu výsadou jen horních příjmových skupin.

Na tento trend zareagovaly před časem i obchody s nepotravinářským sortimentem, a tak oddělení s biopochutinami a nápoji nejsou v Německu výjimkou ani v drogeriích.

Související