Vatikán se nestačí divit. Skandál kolem sexuálního zneužívání dětí v Rakousku, který tento týden zasáhl i nejvyšší církevní kruhy, se rozrůstá. Na povrch totiž vyplouvají další případy a hlásí se další oběti. Kromě klášterů v Salcburku a Mehrerau podezření padlo i na mnichy z kláštera Kremsmünster a Wilhering. Sexuálním výpadům a násilí čelili zřejmě i členové slavného vídeňského chlapeckého sboru Wiener Sängerknaben (Vídeňští zpěváčci).

Případů přibývá také v Německu - šéf německé biskupské konference Robert Zollitsch se v pátek sešel s papežem, jednal s ním o tamní situaci a nakonec oznámil, že pověří zvláštního biskupa, aby se zabýval pedofilií kněží. 

Skandál propukl poté, co se v pondělí opat salcburského kláštera přiznal ke zneužití hocha před 40 lety. Z postu odstoupil. Jeho oběť uvedla, že v klášteře ji zneužívali ještě další dva benediktini. Podobné případy se odehrály i v internátu cisterciáckého kláštera Mehrerau ve městě Bregenz na západě Rakouska.

Jeli jsme na turné a nutili nás k sexu...

O zneužívání v tradičním a slavném vídeňském chlapeckém souboru Wiener Sängerknaben nyní promluvili dva jeho bývalí členové. Dnes třiatřicetiletý berlínský chirurg ve známém tělese zpíval v letech 1985 až 1987. Popisuje rituály ve sprše i donucování k orálnímu sexu. Podobné zkušenosti má mnichovský psycholog, který byl ve sboru v letech 1966 až 1970. Oba muži mluvili o "atmosféře teroru a strachu".

"Vždycky mi říkal, že nemůžu nikomu nic vyprávět. Mě by to ani ve snu nenapadlo, měl jsem strach," řekl rakouskému deníku Der Standard jeden ze zneužívaných. "Rozhodně jsem nebyl jediný," dodává.

Německem už minulý týden otřásla zpráva, že skandál zasáhl neméně slavný sbor Řezenští chrámoví vrabci, který v letech 1964-1994 vedl bratr nynějšího papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger. Svědectví ovšem pocházejí z doby před jeho působením u sboru.

V klášteře Kremsmünster v Horních Rakousích se dosud přihlásilo pět obětí. Tři páteři kvůli podezření ze zneužívání přišli tento týden o úřad. Kremsmünsterský opat Ambros Ebhart uvedl, že jeden z mnichů - nyní pětasedmdesátiletý - se doznal.

Jeden případ za druhým

Podle médií se v minulosti zjevně mnohem víc případů, než se dosud vědělo, odehrálo v internátu gymnázia bregenzského kláštera Mehrerau. Podle jednoho z bývalých žáků o tom někdejší opat Kassian Lauterer věděl. "Ten nám - dá se skoro říct - nakázal, abychom o tom rodičům neříkali ani slovo," uvedl bývalý školák. Praktiky v klášteře popsal i další ze zneužívaných. Zmínil se o tělesných trestech i o sexuálním násilí.

Se zneužíváním a týráním své osoby před půl stoletím v internátu kláštera Wilhering se v médiích svěřil čtyřiašedesátiletý Reinhard Gutmann. Jako třináctiletý musel hodiny klečet v chladné klášterní chodbě s nataženýma rukama, na kterých ležely knihy. Obvyklé byly i rány holí a sexuální donucování. "Žili jsme ve strachu a hrůze a pod pohrůžkami pekelných muk. Bylo to peklo na zemi, ponížení a neustálý tlak," popsal. To, že nyní promluvil, považuje za vysvobození ze svého "martýria".

Nynější opat wilheringského kláštera Gottfried Hemmelmayr se chce s Gutmannem setkat. "Je to velmi bolestná historie. Je nám to líto, i když už případ nemůžeme vyšetřit, protože spolubratr je už dlouho mrtev," uvedl opat. Chce se s obětí sejít a promluvit si i o případném odškodnění.

Zrušení celibátu?

Podle kritiků z řad laiků i kněží katolická církev případy zneužívání podcenila. Někteří z nich navrhují také zrušení povinného celibátu a bolestné či příspěvky na terapii pro oběti. Dá se podle nich navíc očekávat, že mnozí věřící z církve vystoupí. S velkým počtem odchodů se katolická církev potýká už nyní.

Mezitím přibývají nová podezření i v Německu, kde se lavina odhalení spustila v lednu. Poslední případy se týkají necírkevní soukromé školy Odenwaldschule v hesenském Heppenheim, kláštera Maristenkloster v dolnosaském Meppenu i dětského domova Pretzsch působícího v někdejší NDR. Jenom z Odenwaldschule se už přihlásilo 33 obětí z let 1966-1991.