Šéf Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota, který v parlamentu prosadil kontroverzní zákon na podporu vlastenectví, si podle deníku Sme popletl autora slovenské hymny i její text.

Nad Tatrou sa blýska budou podle novely muset hrát státní školy vždy v pondělí před začátkem vyučování. Proti nařízení protestovalo v Bratislavě asi tisíc lidí, prezident Ivan Gašparovič zvažuje, že zákon vetuje, napsal list Sme.

Slota podle deníku v rozhovoru pro zahraniční média tento týden prohlásil, že text hymny složil Janko Kráž. Jejím autorem je však Janko Matúška, který text napsal na melodii lidové písně Kopala studienku. Šéf národovců se však zmýlil také v citaci samotného textu hymny, dodal list.

"Pokud se pan předseda zmýlil v příjmení, což se v proudu myšlenek může stát každému, v žádném případě to ale neznamená, že nezná jméno autora," obhajoval Slotu mluvčí SNS Peter Paluš.

Zkomolení textu také prý neznamená, že Slota hymnu neumí. Podle Sme místo správného znění části "Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia" hovořil o "Zobuďme sa, bratia, veď sa oni stratia".

Politik, který je známý vulgárními výroky a protimaďarskými slovními výpady, měl také tvrdit, že text hymny vznikl v roce 1848, i když se tak stalo o čtyři roky dříve.
Novým zákonem na podporu vlastenectví by se v případě, že ho podepíše prezident, musely školy řídit od dubna. List Sme však napsal, že Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica neoficiálně požádal hlavu státu o vetování normy, která v parlamentu prošla díky poslancům vládní koalice.

Zákon rovněž předpokládá hraní hymny před každým zasedáním městského, obecního či krajského zastupitelstva a také skládání slibu věrnosti republice státními zaměstnanci.
Související