Vatikán vidí ve skandálech kolem sexuálního zneužívání dětí na katolické půdě v Řeznu a Mnichově přímý útok na papeže Benedikta XVI. Plány zatáhnout papeže do této aféry ale ztroskotaly, prohlásil  vatikánský mluvčí Federico Lombardi.

"V posledních dnech se vyskytli tací, kteří se svědomitou zarputilostí hledali v Řeznu a Mnichově nitky, aby svatého otce osobně do problému zneužívání zatáhli," řekl Lombardi. Každému objektivnímu pozorovateli ale musí být podle něho jasné, že tyto snahy vyšly vniveč.

První případ souvisí se slavným sborem Řezenští chrámoví vrabci, v jehož čele dlouhé roky stál bratr dnešního papeže Georg Ratzinger. V mnichovské aféře Lombardi zdůraznil, že je jasné, že papež jako tehdejší arcibiskup Joseph Ratzinger neměl nic dočinění s rozhodnutími, "podle kterých pak později mohlo docházet ke zneužívání".

Ratzinger tehdy jako arcibiskup v příslušném církevním grémiu schválil přemístění jednoho kněze zapleteného do případů se zneužíváním dětí. Zmíněný muž byl přeložen z Essenu do jisté mnichovské oblasti. Po nějaké době bylo jeho pedofilní chování opět odhaleno, proto byl církevní hodnostář posléze odsouzen. Lombardi k této záležitosti zdůraznil, že mnichovské arcibuskupství poskytlo k tomuto případu podrobnou zprávu.

Aféra se ale opět rozrostla, děti ve sboru Řezenští chrámoví vrabci byly prý zneužívány i v 90. letech a ne do 60. let, jak se původně předpokládalo. Napsal to na svém webu magazín Spiegel.

Německem otřásá skandál kolem sexuálního zneužívání na nejrůznějších katolických školách a internátech od konce ledna, kdy vyplula na povrch provinění ze 70. a 80. let. Od té doby se takřka denně objevují nová podezření a skandál se mezitím rozšířil i na Nizozemsko a Rakousko, a dnes nově o Švýcarsko.

Katolická církev ve Švýcarsku dostala upozornění od asi 60 lidí kteří se prý stali oběťmi zneužívání katolickými kněžími. Ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung to podle agentury AP řekl opat benediktinského kláštera ve švýcarském poutním sídle Einsiedelnu.

Vatikánský prokurátor Charles Scicluna v rozhovoru pro dnešní vydání deníku italské katolické církve Avvenire podle agentury AFP řekl, že v letech 2001 až 2010 se Vatikán zabýval přibližně 3000 obviněními z pedofilie, kterých se kněží v minulých 50 letech údajně dopustili.

"V přibližně 60 procentech případů šlo spíš o činy efebofilie, tedy fyzické náklonnosti k dospívajícím stejného pohlaví. Ve 30 procentech šlo o heterosexuální vztahy a ve zbývajících deseti procentech šlo o skutečnou pedofilii, tedy sexuální náklonnost vůči nedospělým chlapcům," přiblížil Scicluna podle AFP vlastní rozlišení.

Za devět let tak podle něj "existuje přibližně 300 případů kněžích obviněných z pedofilie". Ta není v církvi tak častá, jak by se mohlo zdát, řekl Scicluna. Připomněl, že na světě je zhruba 400.000 diecézních a řeholních kněží.
Související