V centru thajského hlavního města Bangkoku se v neděli shromáždilo několik desítek tisíc stoupenců bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry, kteří požadovali odstoupení vlády premiéra Apchisita Vedžadžívy a vypsání nových voleb. Varovali, že pokud vláda bezodkladně nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý příští týden v demonstracích pokračovat. Jejich ultimátum vypršelo v pondělí ráno v 6:00 SEČ.

Podle agentury Reuters lze očekávat, že během pondělí se ulice Bangkoku zaplní stovkami tisíc lidí. Protestující opakovaně zdůrazňují, že jim záleží na pokojném průběhu demonstrací. "Pokud Apchisit do pondělí neodstoupí, budeme pochodovat celým Bangkokem," prohlásil jeden z vůdců opozice Víra Musikapong.

Thajské bezpečnostní síly mají nejvyšší pohotovost. Demonstranti jsou vybaveni stany a karimatkami, zpívají lidové písně a naslouchají projevům. Šedesátiletý Tchaksin Šinavatra k nim promluvil prostřednictvím videozáznamu a vyzval je, aby se semknuli ke svržení vlády. "Buďte zdrávi, trpěliví a zůstaňte silní," prohlásil. "Čím víc mě budou šikanovat, tím víc budu bojovat."

Premiér Apchisit Vedžadžíva v pondělí prohlásil, že nemá v úmyslu proti protestům zakročit silou. Na 50.000 příslušníků armády a policie je prý v ulicích proto, aby zabránilo provokacím. Armáda a policie je nicméně odpovědná za zachování pořádku.

Související