Akce Fašismus nepatří na Slovensko je podle pořadatelů protipólem tradičních oslav extremistické Slovenské pospolitosti, která si každoročně připomíná vznik válečného slovenského státu. Policie v obavě před možnými střety odpůrců a příznivců profašistického státu povolala do akce asi 500 policistů.

Loňský pochod několika stovek pravicových radikálů policisté rozehnali kvůli propagaci fašismu. Několik lidí v čele s bývalým vůdcem Slovenské pospolitosti zadrželi.

Demonstraci proti totalitě a fašismu přišli podpořit s květem v ruce zástupci všech věkových kategorií, nechyběli někdejší disident Fedor Gál, režisér Dušan Trančík či výtvarník Fero Guldan.

Manifestace Fašismus nepatří na Slovensko je součástí několika akcí, kterými chtějí zástupci iniciativy Dost bylo ticha reagovat na oslavy 71. výročí válečného státu. Umělec Ľubo Stacho rozmístil v centru města kameny s reprodukcemi fotografií jako vzpomínku na umučené a zavražděné slovenské Židy.

Sympatizanti Slovenského štátu se vydali k hrobu Tisa

Po protifašistických demonstrantech dorazili po 14:00 před prezidentský palác sympatizanti válečného slovenského státu, který vznikl 14. března 1939. Na úvod setkání zazpívali píseň Hej, Slováci a nezapomněli ani na pozdrav válečné republiky Na stráž. Kvůli tomuto pozdravu policie loňské shromáždění rozehnala a několik lidí zadržela.

Před několik stovek černě oděných radikálů postupně předstoupili zástupci extremistického sdružení Slovenská pospolitost, kteří v projevech oslavovali státní zřízení z let 1939-1945. Kritizovali také přistěhovalce a menšiny, vlajku Evropské unie označili za okupantskou.

Pravicoví radikálové se pak vydali na Martinský hřbitov k hrobu válečného prezidenta Jozefa Tisa, který byl po osvobození Československa odsouzen k trestu smrti. Na hřbitově již podle zpravodajské televize TA3 hlídkovala policie.

Policie od sebe příznivce a odpůrce válečného státu oddělila. Zatím nedošlo k žádným potyčkám, obě strany si pouze vyměnily sérii nadávek, uvedla TA3.

Místopředseda slovenské vlády pro lidská práva a menšiny Dušan Čaplovič (Směr-SD) akci sympatizantů válečného slovenského státu odsoudil.


Ačkoliv jsou extremisté podle nevládních organizací v ulicích stále více slyšet, klesl loni na Slovensku počet trestných činů s rasovým motivem o téměř dvě pětiny na 132 případů. Policisté objasnili více než polovinu z nich, řekla ČTK Andrea Polačiková z policejního prezídia.

Policie podle ní vypátrala 79 pachatelů, z toho 19 nebylo zletilých a 23 z nich je spáchalo pod vlivem alkoholu. Za poslední tři roky slovenská policie nezaznamenala žádnou vraždu s rasovým motivem.
Související