Skandál kolem zneužívání dětí ve vzdělávacích církevních zařízeních se v Německu dále rozrůstá. V pondělí byly zveřejněny případy tří zneužívaných žáků na salesiánském internátě a gymnáziu v západoněmeckém městě Jülich z 50. let. Podezření hlásí i evangelická církev ve spolkové zemi Hesensko. V Bavorsku byl preventivně suspendován katolický duchovní, jenž byl už dříve trestně stíhán kvůli sexuálnímu zneužívání.

Tři žáky gymnázia Haus Overbach v Jülichu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko údajně zneužívali tři učitelé a příslušníci katolického řádu salesiánů. Údajní pachatelé dnes už nežijí. Všechny tři oběti se později přihlásily na jiné soukromé školy a internáty, oznámilo dnes ve Vídni ústředí německojazyčné provincie salesiánského řádu.

"Bereme výpovědi těchto obětí velmi vážně a pokoušíme se s nimi navázat dialog, abychom se jim omluvili za utrpení, které jim bylo způsobeno, a nabídli jim pomoc," uvedl dnes řád. Informováno o případech nyní bylo i příslušné státní zastupitelství.

Evangelická církev v Hesensku vyšetřuje tři podezření na zneužívání dětí. Ve dvou případech z 80. let jde o obvinění kostelního hudebníka a jednoho spolupracovníka dětí působících u bohoslužeb.

Mnichovské arcibiskupství v pondělí sdělilo, že z církevních služeb s okamžitou platností propustilo kněze, jenž naposledy působil jako duchovní správce v lázeňství a turismu. Tomuto muži byla po prokázaném pohlavním zneužívání dětí zakázána jakákoli práce s dětmi a mládeží, čehož se však "prokazatelně nedržel". Důkazy o novém pohlavním zneužívání prý nejsou.

Duchovní byl po opakovaném provinění soudně trestán již v roce 1986. Do Mnichova přišel z Essenu v roce 1980, kdy byl mnichovským arcibiskupem současný papež.

Související