Německá kancléřka Angela Merkelová nechce, aby se měnilo zadání chystaného vysídleneckého dokumentačního centra v Berlíně. Hlavním tématem zůstane útěk a vyhnání, zdůraznila v úterý na výročním shromáždění německého Svazu vyhnanců (BdV).

Jeho předsedkyně Erika Steinbachová vyjádřila pochopení pro odchod zahraničních historiků z vědecké rady střediska. Jedním z těchto nespokojenců byla i Češka Kristina Kaiserová.

Merkelová svým vyjádřením odmítla požadavek Ústřední rady Židů v Německu, která pohrozila bojkotem nadační rady centra, pokud nebude zaměření projektu od základů změněno a nucené migrace v minulém století nebudou jasně zasazeny do kontextu s druhou světovou válkou a nacistickými zločiny.

Židovská organizace se obává, aby výsledná expozice nevykreslovala jako největší oběti vysídlování Němce a jeho hlavní viníky protihitlerovské mocnosti.

Podle Merkelové, jejíž Křesťanskodemokratická unie (CDU) výstavbu muzea a dokumentačního střediska podporuje, zadání přesně definovala dolní komora německého parlamentu a nadále platí, že hlavním tématem stálé výstavy bude útěk a vyhnání. 

"Od toho se neodkloníme a to také bude jasně naplněno," ujistila podle serveru deníku Rheinische Post kancléřka členy BdV. Slíbila také, že bude projekt podporovat i v budoucnu.

Spor o Steinbachovou 

Jeho realizace ale v posledních měsících naráží na vnitřní rozpory. Od loňského jara fungování nadační rady paralyzoval spor o obsazení místa vyhrazeného pro zástupce BdV.

To chtěla zaujmout sama Steinbachová, proti se ale postavili němečtí sociální demokraté (SPD) a liberálové (FDP), kteří se loni vystřídali ve vládní koalici s křesťanskými demokraty Merkelové. Konflikt se nakonec podařilo v únoru vyřešit rezignací kontroverzní šéfky BdV na místo v radě výměnou za zvýšení počtu zástupců svazu v tomto správním orgánu centra.

Steinbachová se v úterý k této etapě vrátila. Podle ní nešlo o personální otázku, ale o "základní otázku, jak přistupujeme k našim dějinám". Z toho důvodu se podle ní kolem této problematiky "i teď zvedají vlny".

Ochromena je také práce vědeckého poradního orgánu nadace, který od konce loňského roku opustili už tři historici. Podobně jako Ústřední rada Židů v Německu kritizovali směřování projektu a údajně rostoucí politizaci vědecké rady. Ze zahraničních expertů to byl vedle Kaiserové polský historik Tomasz Szarota.

Steinbachová podle Rheinische Post vyjádřila pochopení pro to, že se stáhli "z povyku vnitroněmeckých debat" okolo nadace. Toto téma totiž podle ní nemají vyřešené ani sami Němci.

Související