České domácnosti v posledním čtvrtletí loňského roku utrácely nejvíce za bydlení a výdaje na energie, vynaložily na ně 20,2 procenta celkových výdajů. Druhou nejnákladnější položkou rodinných rozpočtů byly výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje, které činily 19,4 procenta vynaložených peněz. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Bydlení bylo hlavní položkou výdajů domácností od začátku loňského roku, předtím nejvíce platily za potraviny a nealkoholické nápoje. Na třetí příčce jsou výdaje na rekreaci a kulturu, které činily 10,0 procenta vynaložených peněz. Za dopravu domácnosti zaplatily 9,9 procenta svých výdajů.

Šetřilo se na restauracích

Čisté peněžní příjmy činily u domácností v průměru 12 182 korun a čistá peněžní vydání v průměru 10 940 korun na osobu na měsíc. Výběry úspor domácností v průměru převyšovaly vklady o 824 korun.

"Dopad krize je patrný při pohledu na jednotlivé skupiny obyvatelstva. Výdaje výrazně poklesly u rodin s dětmi a minimálními příjmy a také u samostatně činných a nezaměstnaných. Naopak stále zaměstnaných se krize z pohledu jejich reálných výdajů výrazněji nedotkla, řekl analytik Komerční banky Jiří Škop.

"Šetřilo se na zbytných položkách jako rekreacích a návštěvách restaurací. Více se utrácelo naopak za potraviny - vlivem toho, že se lidé více stravovali doma - a zdraví," uvedl Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.