Počet vězňů v amerických státních věznicích se poprvé od roku 1972 meziročně snížil, informovala ve středu organizace Pew Center on the States. K 1. lednu si trest odnětí svobody odpykávalo zhruba 1,4 milionu osob, což je o 5 700 méně než loni.

Pokles tak představuje asi jen 0,4 procenta všech zadržovaných, přesto je to ale poprvé, co se podařilo zvrátit rostoucí trend. Počet vězňů se zvyšoval od roku 1972, kdy bylo v USA zadržováno 174 tisíc lidí.

Na mírném poklesu počtu zadržených se zřejmě do jisté míry podílí hospodářská recese, která nutí americké státy šetřit a hledat alternativní přístup k odsouzeným. Například Texas se rozhodl začít udělovat více podmíněných trestů a podporovat programy pro opětovné zařazení vězňů do běžného života namísto stavby dalších věznic.

Jeden z autorů zprávy Adam Gelb vysvětluje, že právě touto cestou jde ušetřit skutečně významné prostředky – ubytování jednoho vězně totiž vyjde na téměř 80 dolarů denně, zatímco dohled na podmíněně propuštěného stojí jen něco málo přes tři dolary.

Změna však neplatí pro všechny státy stejně – zatímco například na Rhode Islandu mají o téměř desetinu vězňů méně než loni, v Indianě jich naopak pět procent přibylo. K poklesu tak došlo celkem v 27 státech. A co je ještě podstatnější, počet vězňů ve federálních věznicích naopak za poslední rok mírně vzrostl.

„Stále ještě je jeden ze sta lidí za mřížemi. Pokles o pět tisíc na státní úrovní a nárůst o šest tisíc na federální úrovní očividně nemění nic na tom, že zdaleka vedeme ve světových statistikách počtu uvězněných,“ upozornil Gelb v rozhovoru pro CNN.