Papež Benedikt XVI. vyjádřil naději, že jeho dlouho očekávaný pastorační list, který adresuje irské katolické církvi zmítané pedofilními skandály, přispěje k obnově, ozdravení a lítosti. Dopis bude zveřejněn pravděpodobně v pátek. Katolická církev v několika evropských zemích čelí skandálům kvůli stále se rozšiřující řadě případů zneužívání dětí kněžími.

Papež v proslovu k věřícím a turistům na náměstí Svatého Petra ve Vatikánu také uvedl, že irská církev je pedofilním skandálem vážně otřesena a on sám je touto záležitostí hluboce znepokojen. Přislíbil, že pastorační dopis podepíše v pátek a týž den, případně v sobotu, bude odeslán.

Skandály se sexuálním zneužíváním dětí v církevních zařízeních propukly v Irsku, Německu, Rakousku, Nizozemsku a zcela nedávno také ve Švýcarsku. Papež vydání zvláštního pastoračního listu irským katolíkům oznámil již v prosinci.

"Existuje jen jedna možnost, jak se s těmito případy může naše společnost vyrovnat. Jedině, pokud pravdu a snahu o objasnění postavíme nad všechno, co se tady událo," řekla dnes podle DPA německá kancléřka Angela Merkelová.

Benedikt XVI. o případech sexuálního zneužívání dětí v církevních institucích jednal s biskupy již dvakrát. Poprvé to bylo v polovině února s delegací irských biskupů, podruhé minulý týden v pátek s předsedou německé biskupské konference Robertem Zollitschem.

V Irsku je skandál s pedofilií již staršího data. Loni v listopadu byla zveřejněna takzvaná Murphyho zpráva, podle níž irští katoličtí kněží několik desítek let zneužívali stovky děti a církevní hierarchie to kryla. Po provalení tohoto skandálu odstoupili čtyři irští biskupové.

Související