Volební souboj v Iráku je po sečtení 83 procent hlasů odevzdaných ve volbách 7. března velmi těsný. Koalice Právní stát premiéra Núrího Málikího se po úterním mírném propadu opět ujala vedení a má zatím na celostátní úrovni o 40.000 hlasů víc než koalice expremiéra Ajáda Alávího. Informovala o tom ve středu agentura AFP.

V úterý, kdy byly zveřejněny výsledky po sečtení 79 procent odevzdaných lístků, Aláví nad Málikím celostátně vedl o 9000 hlasů.

Výsledky z jednotlivých provincií jsou jednoznačnější. Málikí si vedl lépe v sedmi z 18 provincií, včetně Bagdádu, Basry a dalších šíitských provincií na jih od metropole. Alávího Národní irácké hnutí mělo zase víc stoupenců v provinciích s vyšším počtem sunnitského obyvatelstva, tedy hlavně v centru a také na západě Iráku.

Podle předběžných výpočtů AFP by mohly bloky obou těchto politiků získat po 87 parlamentních křeslech. V budoucím zákonodárném sboru bude 325 poslanců. Další velká koalice, Národní irácké spojenectví (NIA), v níž jsou hlavně nábožensky orientované šíitské strany, by mohla podle tohoto výpočtu obsadit 67 křesel a dvě největší kurdské strany pak 38 křesel.

Hlasy cizinců se ještě připočítají

Do výsledků, které průběžně zveřejňuje irácká volební komise, nejsou ještě započítány hlasy Iráčanů, kteří hlasovali v cizině, ani policistů, kteří volili s předstihem.

Analytici při takto těsném výsledku očekávají zdlouhavá vyjednávání o příští vládní koalici. O post předsedy vlády podle nich budou usilovat Málikí i Aláví.

Málikího koalice vznesla obvinění z podvodů, protože výsledky jsou podle ní upravovány ve prospěch Alávího. Komise ale odmítla její požadavek na přepočtení hlasů.

Související