Dosavadní irácký premiér Núrí Málikí vyzval volební komisi, aby přepočítala hlasy odevzdané v parlamentních volbách ze 7. března. Oznámila to agentura AFP.

"Premiér Núrí Málikí vyzývá nejvyšší komisi, aby vyhověla žádostem politických stran o nové, ruční přepočítání hlasů," uvedl předseda vlády ve svém prohlášení. Neupřesnil však, jestli požaduje přepočítání lístků ze všech volebních místností, nebo jen z některých provincií.

V dokumentu Málikí podle agentury také připomněl, že "je stále ještě velitelem ozbrojených sil" a je "zodpovědný za politiku země".

Komise v sobotu oznámila další průběžné výsledky, podle nichž po sečtení 93 procent hlasů je znovu ve vedení Málikího největší soupeř, bývalý premiér Ajád Alaví. Náskok má ale necelých osm tisíc hlasů.

Politické strany komisi obviňují z manipulací, ta to ale kategoricky odmítá. Zdůraznila, že dává přednost pomalejšímu sčítání, aby mohla předložit "přesné výsledky".


V průběhu sčítání lístků se do vedení dostávali střídavě oba politici, vždy ale jen do těsného. Případný vítěz bude moci slavit jen symbolické vítězství. A oba v případě svého triumfu budou muset podstoupit nesnadné vyjednávání o vytvoření koaliční vlády.

Málikí má výrazný náskok v sedmi provinciích v centrálním a jižním Iráku, z nichž šest je převážně šíitských, ale i v Bagdádu. Zato prohrává v sunnitských provinciích na západě a severu země, kde vítězí Aláví, který vede i nad kurdským blokem v kurdském Kirkúku.

Související