Afghánský prezident Hamíd Karzáí si připsal první částečný úspěch ve svém úsilí navázat dialog s povstalci stojícími proti jeho vládě i mezinárodním jednotkám. Nesešel se sice přímo s vůdci Talibanu, kteří jeho návrhy na zahájení rozhovorů o ukončení bojů odmítli už začátkem února, ale k jednacímu stolu dostal členy jiné vlivné povstalecké skupiny Hezbe islámí (Islámská strana).

"Mohu potvrdit, že delegace Hezbe islámí je v Kábulu... a sešla se s prezidentem," sdělil Karzáího mluvčí Vahíd Umar s tím, že jde o první zástupce, které skupina do Kábulu na mírová jednání vyslala.

Delegace s sebou přivezla plán o patnácti bodech, které jsou předpokladem pro dohodu s vládou. Hlavním požadavkem je stažení všech zahraničních sil ze země, které by mělo začít už v červenci a trvat pouhý půlrok. Agentuře Reuters to sdělil mluvčí skupiny Harún Zarghun.

Současná vláda a parlament by měly zůstat ve funkci do doby, než po šesti měsících vznikne přechodné vedení. Prezidentské a parlamentní volby by se uskutečnily v březnu 2011, upřesnil mluvčí. Zarghun nicméně upozornil, že o podrobnostech plánu lze diskutovat.

Hezbe islámí vznikla v roce 1975 a proslavila se zejména odbojem proti sovětské invazi do Afghánistánu. Jejím velitelem je Gulbuddín Hekmatjár, bývalý premiér země, který se momentálně skrývá.

Skupina, která dnes operuje především na východě a částečně i na severu země, usiluje o vytvoření jednotného islámského státu. Na rozdíl od Talibanu, se kterým se v poslední době dostala do ozbrojených potyček, nevyužívá kmenovou strukturu v zemi – naopak, jde jí o její překonání ve prospěch náboženské jednoty.

Právě rostoucí spory s Talibanem mohly podle odborníků přivést skupinu k rozhodnutí pokusit se dospět k dohodě s Karzáím. „Je to velmi mocná a vlivná opoziční skupina a její připravenost k mírovým rozhovorům s vládou bude určitě mít nějaký dopad,“ myslí si Mohamed Kvazim z Univerzity v Kábulu.

Karzáího vstřícnost vůči povstalcům vítají i Spojené státy. "USA podporují zájem afghánské vlády oslovit členy povstaleckých skupin, kteří přestanou povstání podporovat, budou žít v souladu s afghánskou ústavou, vzdají se násilí a nemají žádné napojení na Al-Káidu nebo (jiné) teroristické skupiny, jež s ní sdílejí cíle,"  uvedla mluvčí velvyslanectví USA Caitlin Haydenová, dodala však, že přímo američtí diplomaté o schůzce s ozbrojenci zatím neuvažují.

Hezbe islámí nefiguruje na seznamu teroristických organizací vypracovaných v letech 2001-2006 ministerstvem zahraničí USA, patří nicméně mezi „Skupiny vzbuzující znepokojení“.