Jeden z bin Ládinových synů, Umar, ve svém prohlášení vyzval země "Východu nebo Západu", aby některá z nich přijala asi dvě desítky členů jeho rodiny, pobývajících od roku 2001 v izolaci střežené rezidence v Íránu.

Z té byli v minulých měsících propuštěni jeden z Umarových bratrů a jedna jeho sestra, kteří odcestovali do Sýrie za svou matkou, původem Syřankou.

"Íránská vláda neví, kam poslat ostatní bratry a sestry," citovala z prohlášení Umara a jeho britské manželky Zajny agentura AFP.

"Žádáme kteroukoliv zemi, aby nám pomohla, ať už východní nebo západní. Žádáme zejména Spojené arabské emiráty nebo Katar o pomoc pro tyto nevinné oběti," obrací se výzva manželů bin Ládinových především na dva bohaté ropné státy v Perském zálivu.

V dokumentu jsou uvedena jména 23 lidí držených ve střeženém komplexu u Teheránu od roku 2001, kdy tato skupina uprchla z Afghánistánu těsně před útoky na americké cíle z 11.září. Skupinu podle Umara bin Ládina v současnosti tvoří bin Ládinovi synové, jeho manželky a jejich děti, z nichž některé se narodily v Afghánistánu nebo později v Íránu.

Navzdory obviněním vznášeným některými z příbuzných nebo v prohlášeních Al-Káidy je s jeho rodinou v íránské rezidenci zacházeno dobře, tvrdí Umar bin Ládin. "Nemají ale kontakt s vnějším světem kromě televize a vzácných vyjížděk s eskortou," uvedl. Zdůraznil také, že jeho rodina nesympatizuje s Al-Káidou.


"Nikdo z mých bratří a sester nemá rád války nebo násilí. Všechno, co chtějí, je normální život, normální rodina. Všichni chtějí mír," zdůraznil.

Umar bin Ládin v prohlášení uvádí, že Írán je připraven skupinu jeho příbuzných propustit za podmínky, že je nějaká země přijme. "Jakmile to bude potvrzeno, Íránci je posadí do letadla," napsali manželé bin Ládinovi.

Související