Americký stát Kalifornie v příštím roce předčasně propustí 6500 vězňů a zmírní dohled nad těmi propuštěnými, kteří byli odsouzeni za méně závažné zločiny.

Snížení počtu vězňů by mělo ročně ušetřit z rozpočtu až 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun), napsal deník The New York Times. Pro Kalifornii je to jedno z opatření, která mají zabránit hrozícímu státnímu bankrotu.

Ne vězení jde víc než na školy

Kalifornská nápravná zařízení jsou přeplněná, celkem je v nich vězněno na 167 000 lidí. Jeden vězeň přitom ročně přijde stát na 47 000 dolarů. Stát tak vydává na vězeňství zhruba osm miliard dolarů, které představují 11 procent rozpočtu. To je víc než jde například na kalifornské školství.

Kromě předčasného propuštění části vězňů chce Kalifornie zmírnit podmínky pro dohled nad těmi z nich, kdo spáchali méně závažné zločiny. Cílem je snížit počet lidí, kteří se vrací po propuštění do vězení kvůli banálním prohřeškům.

Podle současného systému končí zpět ve vězení všichni, kdo během tří let po propuštění neprojdou testem na užívání drog nebo jsou zatčeni za jakýkoli přečin. Podle nového systému budou do nápravných zařízení vraceni pouze lidé, kteří budou usvědčeni z nově spáchaného zločinu.

Řada lidí s propouštěním vězňů nesouhlasí. "Obáváme se o oběti, které tito zločinci za sebou zanechají, než budou znovu zadrženi za nově spáchané zločiny," prohlásil šéf losangeleských policejních odborů Paul Weber.

Podle odborů kalifornské vězeňské stráže je ale plánovaný počet propuštěných naopak nedostatečný. Kvůli přeplnění věznic požadují, aby z nich bylo do dvou let propuštěno na 40 000 zadržovaných.