Parlamentní volby v Iráku vyhrála koalice Národní irácké hnutí (MNI) expremiéra Ajáda Alávího, která podle očekávání velmi těsně porazila volební blok premiéra Núrího Málikího Právní stát. Oficiální výsledky v pátek večer v Bagdádu vyhlásila volební komise. Málikí vzápětí prohlásil, že výsledky nejsou definitivní a že jeho uskupení je nepřijme.

Vítěz Aláví naproti tomu řekl, že bude spolupracovat se všemi stranami na sestavování budoucí vlády. V televizním vystoupení krátce po zveřejnění výsledků voleb poděkoval všem Iráčanům, kteří se jich zúčastnili. Volební účast označil za důkaz vůle iráckého lidu pokročit směrem ke stabilitě a bezpečnosti země.

Ujistil zároveň, že Irák je připraven podat přátelskou ruku všem svým sousedům na základě pokračování pozitivních vztahů a nevměšování do vnitřních záležitostí země.

Zvláštní zmocněnec OSN v Iráku Ad Melkert na tiskové konferenci před vyhlášením výsledků označil parlamentní volby ze 7. března za důvěryhodné a za úspěch pro Irák a vyzval všechny kandidáty a kandidující strany k akceptování výsledků.

Za významnou etapu v procesu demokratizace země označily konec volebního procesu v Iráku USA.

Alávího blok sdružující sekulární strany získal 91 ze 325 mandátů v nové Radě reprezentantů. Málikího koalice především umírněných šíitských stran bude mít 89 křesel.

Na třetí příčce se ziskem 70 křesel se umístila koalice náboženských šíitských stran Národní irácké spojenectví (NIA). Kurdská koalice tvořená dvěma velkými kurdskými stranami, Demokratickou stranou Kurdistánu (KDP) a Vlasteneckým svazem Kurdistánu (PUK), bude mít v novém parlamentu 43 zástupců.

Zbývající křesla v parlamentu zaujmou zástupci různých menšin.

Od soboty začíná běžet třídenní lhůta pro případné protesty kandidátů.

Premiér: Výsledky neakceptujeme 

Odcházející premiér Málikí na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků voleb řekl, že nejsou "definitivní". "Jistěže tyto výsledky neakceptujeme. Jsou předběžné," citovala agentura AFP šéfa odcházející vlády.

Málikí i další iráčtí politici a strany tvrdí, že volby byly provázeny podvody, a žádali proto o ruční přepočtení hlasů i s ohledem na údajné bezpečnostní obavy. Volební komise to ale odmítla, stejně jako odklad vyhlášení výsledků s odůvodněním, že k tomu nemá vážný důvod.

Alávího stoupenci oslavovali předpokládané vítězství už od odpoledních hodin. Desítky příznivců politika, který uprchl před Saddámovým režimem do exilu, se shromáždily před Alávího domem v bagdádské čtvrti Harisíja, na místě bylo připraveno i několik hudebních kapel.

Těsný výsledek voleb potvrzuje předpovědi analytiků, podle nichž čeká nyní Irák dlouhé a komplikované období sestavování vlády. Formování kabinetu potrvá pravděpodobně týdny, ne-li měsíce.

Obavy z možné vlny násilí v souvislosti s vyhlášením volebních výsledků se dnes zčásti potvrdily. Při dvojím atentátu ve městě Chális severně od Bagdádu bylo krátce před zveřejněním výsledků zabito přes 40 osob, desítky dalších utrpěly zranění. Není ale jasné, zda byly útoky nějak spojeny s očekávaným oznámením vítěze voleb.

Související