Na první pohled to svědčí o nezpochybnitelném úspěchu policejního tažení: v druhé polovině loňského roku se v Česku uskutečnil pouze jediný neonacistický koncert. Přitom v prvním půlroce jich bylo minimálně sedmnáct.

Jenže česká White power scéna nezmizela. Jen se schovala.

"V souvislosti s postupem policie proti organizátorům se objevil nový trend, a to pořádání koncertů v zahraničí, na místech snadno dostupných pro české účastníky," uvádí se ve výroční zprávě o extremismu v roce 2009, již vypracovalo ministerstvo vnitra.

Nejčastěji vyráželi čeští neonacisté na Slovensko a do Polska. Namátkou: v červnu uspořádali koncert v Bratislavě, v září v Ustronu či ve Visle.

Nešlo přitom o družbu evropských radikálů. Zahraniční koncerty podle zpravodajských informací organizovali přímo čeští aktivisté, v mnoha případech zcela bez účasti tamních neonacistů. Za hranicemi hledali především pocit beztrestnosti.

"Vzhledem k tomu, že tyto koncerty byly uspořádány bez vědomí a přítomnosti policie, byl jejich průběh mnohem radikálnější," stojí v ministerském dokumentu. Pro představu: také v Česku se na uzavřených koncertech běžně hajluje, provolává se sláva nacistickým zločincům a vyzývá se k rasovému násilí. "Na posledním z koncertů byla vyhlášena veřejná sbírka na osoby obviněné z útoku na romskou rodinu ve Vítkově, navíc byl jejich čin na těchto akcích vyzdvihován," uvádí příklad výroční zpráva.

Kromě uzavřených hudebních produkcí se čeští neonacisté dál snaží spolupracovat s ostatními evropskými extremisty. Ideologie přetavená v hudbu a módní oblečení totiž přinášejí neonacistickým organizacím slušné sumy.

Na italských koncertech organizace Veneto fronte skinheads například vystoupila česká a slovenská kapela Vlajka a Juden mord. A prodávat se tam měla i cédéčka a oblečení české firmy Hate core shop. Právě vlastníky této firmy policisté loni při plošných raziích zatkli. A díky spolupráci s italskými kolegy se jim podařilo zabránit distribuci rasistického zboží na koncertech v Itálii.