Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v úterý zatkli devátého člena křesťanských milicí s centrálou na michiganském venkově. Další osm členů hnutí bylo zadrženo při rozsáhlé akci v Michiganu, Ohiu a Indianě už o víkendu.

Skupina Hutaree, což podle jejích webových stránek znamená „bojovník Kristův“, podle vyšetřovatelů organizovala bojový výcvik svých členů a na duben plánovala zabití policisty a bombový atentát. Manželka jednoho z obviněných ale oponuje: Byla to jen malá skupinka křesťanských patriotů, kteří se učili přežít v drsné přírodě.

Joshua Matthew Stone (21 let), poslední ze zatčených, se vzdal agentům poté, co ho k tomuto kroku skrze megafony vyzvali příbuzní a přátelé, kteří se shromáždili před jeho domem. Stejně jako jeho bratr, otec a dalších šest členů skupiny nyní čelí obvinění z přípravy ozbrojeného povstání, nelegálního držení zbraní, snahy o výrobu výbušnin a dokonce pokusu použít zbraně hromadného ničení.

"Zašel trochu moc daleko"

Právě Joshuův otec, David Brian Stone srov. (44 let), byl podle vyšetřovatelů vůdcem celé skupiny. „Začalo to jako křesťanská záležitost. Chodíte do kostela. Modlíte se. Staráte se o svou rodinu. Myslím, že David zašel trochu moc daleko,“ řekla agentuře AP jeho bývalá manželka Donna Stoneová.

Manželka dalšího ze zadržených Kristophera Sicklese ale tvrdí, že akce Hutaree byly neškodné. „Byla to prostě věc mezi otcem, jeho dvěma syny a několika přáteli. Měla to být křesťanský skupina, tedy podle Kristova učení, tak proč myslíte, že je na tom něco špatného?“ ptala se Kelly Sicklesová novinářů.

„Ani neví, jak vyrobit bombu,“ hájila svého manžela s tím, že videa maskovaných mužů se zbraněmi na webových stránkách Hutaree jsou obrázky z kurzů přežití v divoké přírodě.

Článek pokračuje pod videem

 

Konečná bitva

Matka dalšího z obviněných Jacoba Warda (33 let) naproti tomu uvedla, že s pomocí příbuzných loni svému synovi zabavila kalašnikov a poloautomatickou pistoli, protože došla k závěru, že potřebuje psychiatrické léčení.

Také úřady si výcvik členů milicí i jejich motto „Připravujeme se na konečnou bitvu, abychom uchovali živé svědectví Ježíše Krista“ vysvětlují jednoznačně. Obžaloba tvrdí, že Stone a jeho společníci plánovali zabití policisty a bombový útok na policejním pohřbu. Poté se chtěli shromáždit k ozbrojenému odporu, bitvě "proti Antikristovi a americké vládě".

„Členové Hutaree věřili, že jejich akce by vyvolala širší povstání proti vládě,“ uvádí se v obvinění.
Související