Maďarsko se chce kvůli loňskému incidentu, kdy Bratislava nepovolila soukromou návštěvu Slovenska maďarskému prezidentovi Lásló Sólyomovi, obrátit na justici Evropské unie v Lucemburku. V úterý o tom informovala agentura Reuters. Budapešť si loni v této věci stěžovala Evropské komisi. Sdělení z Budapešti přichází dva týdny před maďarskými parlamentními volbami, před kterými se opět zvyšuje napětí mezi oběma zeměmi.

"Maďarská vláda věří, že je proti étosu, úsilí a nařízením Evropské unie, aby členský stát protiprávně zablokoval vstup občanovi jiného členského státu na základě předpokládaného politického pozadí," oznámil v prohlášení úřad maďarského premiéra. Maďarsko proto chce incident postoupit Evropskému soudnímu dvoru.


Evropská komise loni při jednání o incidentu zdůraznila, že svoboda pohybu je jedním ze základních práv občanů EU. Také dodala, že k hlavě státu by se v tomto ohledu mělo přistupovat jinak. Maďarsko již tehdy oznámilo, že si chce stěžovat u lucemburského tribunálu.

Sólyom loni v létě zamýšlel navštívit jihoslovenské Komárno, kde se měl zúčastnit odhalení sochy někdejšího uherského panovníka Štěpána. Přední slovenští politici tento záměr označili jako nevhodný a provokativní, protože Sólyom měl přijet 21. srpna, tedy v den výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Mezi armádami, které v roce 1968 do země vtrhly, byly i maďarské ozbrojené síly. Sólyom výhradu slovenské strany odmítl.

Vztahy mezi Slovenskem, kde žije asi půlmilionová maďarská menšina, a Maďarskem jsou tradičně napjaté. Vážně je poškodilo například loňské přijetí slovenského jazykového zákona, který podle Budapešti diskriminuje menšiny. Bratislava naopak tvrdí, že jejich práva posiluje. Za porušení tohoto zákona hrozí institucím a firmám od ledna pokuta až 5000 eur (asi 130.000 korun).

Související