Irácký radikální duchovní Muktada Sadr vypsal na konec tohoto týdne referendum, v němž se mají jeho stoupenci vyjádřit k tomu, koho má Sadr podpořit jako budoucího iráckého premiéra.

Oba vůdci dvou nejsilnějších stran, bývalý premiér Ajád Aláví a odstupující premiér Núrí Málikí, už začali vyjednávat s případnými koaličními partnery. Aláví byl kvůli tomu v iráckém Kurdistánu a setkal se s prezidentem autonomní kurdské oblasti Masúdem Barzáním.

Sadr referendum vypsal na pátek a na sobotu. Pozval své stoupence, ale i ostatní Iráčany, aby se přišli vyslovit ke jménu budoucího premiéra. Jeho mluvčí Saláh Ubajdí prohlásil, že pro Sadrovo hnutí bude výsledek závazný. Hlasy se mohou odevzdávat v Sadrových kancelářích v celém Iráku a také v mešitách.

Sadr je syn populárního duchovního Muhammada Sádika Sadra, kterého s dalšími dvěma syny v roce 1999 zavraždili iráčtí agenti. Muktada patří k zapřisáhlým odpůrcům přítomnosti amerických vojáků v Iráku. Původně poslal proti Američanům vlastní milice, ale později se připojil k politickému procesu. Hodně času strávil v Íránu a s neúspěchem se v parlamentu snažil před dvěma lety zablokovat novou americko-iráckou bezpečnostní dohodu.


Bývalý premiér Aláví jednal s Barzáním, aby si zajistil podporu Kurdů pro případnou vládu. Alávího politická koalice má mít podle volebních výsledků v parlamentu 91 poslanců, což bude největší blok. Jen o dva zákonodárce méně pak má mít formace odstupujícího předsedy vlády Málikího.

Související