Západní břeh Jordánu či Berlín za časů studené války podle amerického deníku The New York Times připomínají Ostrovany na východním Slovensku, kde místní samospráva loni vybudovala zeď oddělující romské ghetto od zbytku obce. List se situaci v Ostrovanech podrobně věnuje a podotýká, že postavení Romů se kvůli špatné ekonomické situaci zhoršilo v celém východoevropském regionu.

Deník připomíná, že ze 1786 obyvatel je v Ostrovanech 1200 Romů. Zeď financovaná z veřejných peněz je proto podle svých kritiků o to nespravedlivější. Starosta obce Cyril Revák se ale podle listu brání tím, že účelem zdi je zabránit krádežím a vandalismu. Romové prý například kradli z místních zahrad ovoce a zeleninu. Podle starosty jim nicméně zeď nebrání v přístupu do vesnice.

"Spor o zeď, která byla postavena v říjnu, se odehrává v čase, kdy světová finanční krize v celé oblasti přispěla k podnícení odporu vůči menšinám, včetně romské, protože (zdejší) obyvatelé hledají obětní beránky, kteří jim pomáhají vysvětlit jejich vlastní ekonomické potíže," uvedl newyorský deník.


List popisuje, jak Romové v této "chudé vesnici na východním Slovensku" podobně jako jinde v regionu žijí na okraji společnosti sužovaní chudobou, alkoholismem a vysokou nezaměstnaností. Mnozí z nich postrádají základní dovednosti, což je podle ochránců lidských práv důsledek desetiletí, po něž byly romské děti posílány do zvláštních škol, uvedly The New York Times.

Romy podle něj v Ostrovanech neodděluje jen fyzická zeď, ale i zeď v myslích lidí. Newyorský deník konstatuje, že mezi lidmi, kteří sousedí s romskou osadou, je těžké najít obhájce této menšiny. "Romové nechtějí pracovat, nemají žádnou disciplínu. Pokud kradete, musíte čelit následkům," řekl jeden z nich.


List v souvislosti s rostoucím napětím mezi většinovou společností a romskou menšinou ve východní Evropě, ale například i v Itálii, podotýká, že v Maďarsku bylo za poslední dva roky zabito sedm Romů. Připomíná i loňský žhářský útok na Romy ve Vítkově na Opavsku, při němž utrpěla vážné popáleniny dvouletá holčička.

Newyorský deník cituje názory odborníků i romských předáků, podle kterých se situace menšiny nezlepší, dokud například nebude mít lepší přístup ke vzdělání. Dalším velkým problémem jsou také lichvářské půjčky, kvůli nimž je mnoho Romů v bezvýchodné situaci.

Související