Obama se dotkl také problémů zaměstnanosti, zdravotní péče a školství, u příležitosti velikonočních svátků ale mělo podle agentury AP jeho poselství spíše spirituální charakter.

Obama připomněl židovský svátek pesach, který letos připadl na stejnou dobu jako křesťanské velikonoce, a promluvil k lidem všech vyznání.

"Ať praktikujeme svoji víru jakkoli, sdílíme společný princip lidskosti, která nás všechny sjednocuje - židy, křesťany, muslimy, hinduisty, věřící i lidi bez vyznání," uvedl Obama, podle kterého mohou v dnešním hektickém světě lidé občas ztrácet duchovní hodnoty ze zřetele.

Obama také vzpomněl na veterány druhé světové války, kteří slavili velikonoce i v krutých podmínkách bojů na ostrovech v Indickém oceánu. Americký lid by si podle prezidenta měl vážit jejich odkazu a jejich oběti.

K současné americké politice se Obama vyjádřil pouze obecně. Zmínil se o důležitosti vzdělání, vyjádřil radost nad tím, že se americké ekonomice v posledních měsících daří úspěšně bojovat proti nezaměstnanosti, a zdůraznil význam zdravotní péče. K debatě o reformě systému zdravotnictví, která nyní otřásá politickými kruhy, se ale blíže nevyjádřil.
Související