Organizátoři akce po sobotním vládním ultimátu v neděli slíbili, že vyklidí v pondělí ráno místního času centrum metropole. Vláda totiž pohrozila, že tou dobou dostane od soudu povolení v případě potřeby vynutit si silou vyklizení centra.

Demonstranti překážejí nejen dopravě, ale fakticky zablokovali i místní obchody a nepřímo donutili jejich majitele je uzavřít.

Policisté marně od rána z tlampačů a pomocí letáků vyzývali demonstranty oblečené vesměs v červených tričkách nebo košilích k ukončení blokády, kterou už v sobotu vláda prohlásila za nezákonnou. Kdo zůstane na místě, bude muset v pondělí ráno pravděpodobně počítat se zatčením a vězením.

Jeden z vůdců protestů Džatuporn Prompan po počátečním nekompromisním postoji slíbil, že demonstranti odejdou na blíže neupřesněné místo, kde by neměli tolik překážet.

Premiér Apchisito Vedžadžíva se zatím navzdory protahujícím se protestům nepodvolil požadavkům opozice, aby podal demisi. Přitom začátkem týdne opozici nabídl zorganizování předčasných voleb koncem letošního roku, tedy rok před vypršením mandátu dolní komory parlamentu. Opozice ale odmítla akceptovat, že by si ministerský předseda podržel moc ještě devět měsíců.
Související