Více než týden po těžkém důlním neštěstí v Číně záchranáři vyprostili 114 horníků. Státní televize v pondělí ráno přinesla záběry ze záchrany horníků, kteří byli před osmi dny uvězněni v zatopeném dole v provincii Šan-si. Po dalších 39 lidé záchranáři stále pátrají, úřady předpodkládají, že i zbývající lidé by měli být naživu.

Skupina horníků, kteří byli vytaženi jako první, je ve stabilizovaném stavu, pouze jsou dehydratovaní. Na televizních záběrech byli zabaleni do dek, než je sanitky rozvezly do nemocnic.

"Je to zázrak. Stálo to velké úsilí, nespali jsme několik dní," řekl televizi jeden ze záchranářů.

Poradce čínské vlády pro bezpečnost dolů David Feickert mluvil o "jedné z nejpodivuhodnějších záchranných akcí v dějinách hornictví". 

Nezvěstní o sobě dali v pátek vědět klepáním na potrubí. Voda zaplavila důl Wang-ťia-ling minulou neděli v poledne. Asi stovce horníků se podařilo uniknout na povrch včas. Téměř tisícovka záchranářů od té doby nepřetržitě odčerpávala vodu.

Čínské uhelné doly jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Jen loni v nich podle agentury AFP zahynulo 2 631 lidí. Bylo to však o 18 procent méně než v roce 2008.

Související