Několik lidí zemřelo a okolo stovky bylo zraněno během protivládních protestů v Kyrgyzstánu. Úřady vyhlásily výjimečný stav.

"Na náměstí leží pět mrtvých. Je tu hodně krve," popisuje situaci v Biškeku fotograf agentury Reuters. Ruská agentura RIA Novosti, která se odvolává na zdroje z bezpečnostních orgánů, mluví o nejméně dvou mrtvých.

Až pět tisíc demonstrantů se na centrálním náměstí v Biškeku sešlo ve středu poté, co opozice vyzvala k celonárodním protestům proti režimu prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Demonstranti obklíčili budovu vlády a zabrali automobily speciální policejní jednotky OMON.

Policie se pokusila dav rozehnat slzným plynem a ohlušujícími granáty, protestující, kteří se zpočátku shromáždili před sídlem opozice, se však bránili tyčemi a kamením a rozbíjeli policejní vozidla.

Násilí v Biškeku vypuklo den poté, co se místem tvrdých střetů mezi policií a demonstranty stalo třicetitisícové město Talas na severu země. Podle agentury Reuters tam násilnosti pokračovaly celou noc na středu. Demonstranti pálili pneumatiky a rozbíjeli okna a výkladní skříně. "Zdá se, že tam vládne naprostá anarchie, všude je rozbité sklo a stopy krve," líčí situaci z místa zpravodaj Reuters.

Při násilnostech v Talasu bylo podle premiéra Danijara Usenova zraněno kolem stovky lidí, převážně policistů. Podle nepotvrzených zpráv byl prý jeden člověk zabit. Situace v Talasu i v celém Kyrgyzstánu je nepřehledná.

Na výbuch násilí a rozmach protestů úřady reagují zatýkáním vlivných členů opozice. V Biškeku byl ve středu ráno po příletu z Moskvy zatčen jeden z lídrů opozice Temir Sarijev.

Podle agentury Reuters je v Biškeku zablokována většina přístupů na internet. Hlavní silnice mezi Biškekem a Talasem je vyřazena z provozu a obsazena policií.

Demonstrace opozice a nepokoje jsou dnes hlášeny také z městě Naryn na východě Kyrgyzstánu. Republikové ministerstvo vnitra ale popřelo zprávy, že by i tam demonstranti obsadili sídlo místních úřadů.

Demonstrace v chudém Kyrgyzstánu trvají už od začátku března. Bezprostředním popudem k nim bylo zdražení cen tepla a elektřiny. Nyní demonstranti požadují demisi prezidenta. Až do úterý se protesty opozice obešly bez násilí.

Prezident Bakijev byl hlavní hvězdou takzvané tulipánové revoluce, která před pěti lety smetla nenáviděný režim Askara Akajeva. K Bakijevovi se upíraly naděje Kyrgyzů a dalších obyvatel, kteří si s jeho jménem spojovali pro sebe lepší budoucnost. Bakijev ale velmi rychle velké naděje zklamal. Začal protěžovat příslušníky vlastní rodiny, jimiž obsadil klíčová mocenská místa, a brzy vybudoval systém osobní moci, který je dnes podle všeho stejně nenáviděný jako ten předchozí.

Nepokojů a násilí v Kyrgyzstánu se dnes už ale obává pomalu celý svět. Spojené státy mají v Kyrgyzstánu důležitou vojenskou základnu, která se stala hlavním překladištěm vojenského materiálu USA a jejich spojenců pro jednotky v Afghánistánu. Vojenskou základnu má v Kyrgyzstánu i Rusko.
Související