Kyrgyzstán má za sebou po státním převratu první relativně klidnou noc a drží den smutku za oběti posledních krvavých dnů. Jejich příbuzní v pátek uspořádali první smuteční obřady - na události uplynulých dnů budou ještě dlouho vzpomínat.

"Nikdy na to nezapomeneme. Bakijevovi psi stříleli do lidí, kteří chtěli jen spravedlnost," citovala agentura Reuters jednoho z příbuzných obětí. Pohřby byly velmi emotivní, lidé neskrývali slzy, mnohé žal srazil na kolena.

V Biškeku mezitím utichly od čtvrtka nepokoje. "V metropoli je opět klid. Nikdo během noci nezemřel," oznámilo v pátek kyrgyzské ministerstvo vnitra. "Stále se zde pohybují rabující skupiny, ale město je z velké části pod kontrolou."

Dočasná vláda přislíbila vyplatit jeden milion kyrgyzských somů rodinám (asi 410.000 korun), jejichž členové byli při nepokojích zabiti. Také chce postavit před soud osoby, které jsou za masakr odpovědné.

Lidé žádají Bakijevovu smrt

Opozice ve čtvrtek rozpustila parlament a jmenovala přechodnou vládu v čele se sociální demokratkou Rozou Otunbajevovou. Prezident Kurmanbek Bakijev odmítl odstoupit.

To se obyvatelům Kyrgyzstánu nelíbí. "Bakijev by měl být za své činy popraven," namítají mnozí. Dosavadní prezident se ukrývá na jihu země.

V rozhovoru s agenturou AFP v pátek zopakoval, že se nehodlá prezidentského úřadu vzdát. Je ale připraven k rozhovorům s opozicí, vyjednávání ale Otunbajevová odmítla.

Z Kyrgyzstánu odletěla do Moskvy delegace vedená vicepremiérem dočasné vlády Almazbekem Atambajevem. Na programu jejich návštěvy je schůzka s ruskými představiteli a diskuse o řešení politické krize.

O té ve čtvrtek na pražském summitu USA - Rusko mimo jiné hovořil ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým americkým protějškem Barackem Obamou.