Írán vyvinul a otestoval centrifugy třetí generace, které mají až desetinásobnou kapacitu produkce obohaceného uranu využitelného v energetice i zbrojení. U příležitosti pátečního íránského dne jaderné energetiky to řekl šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Salehí, který tak dal podle agentur jasně najevo odhodlání Íránu pokračovat v kontroverzním jaderném programu.

"Tyto centrifugy nám umožní nejen zvýšit naši kapacitu oddělování (uranu), nýbrž zároveň produkovat více (obohaceného uranu) za kratší dobu," řekl Salehí.

Odhodlání Íránu pokračovat v jaderném programu pak jednoznačně potvrdil prezident Mahmúd Ahmadínežád.

"Jaderné směřování Íránu je nezvratné. Íránský národ dosáhl na této cestě nového bodu, kdy ho žádná síla nemůže odvrátit od toho, aby plnou rychlostí pokračoval k cíli, jímž je získání mírové jaderné energie," prohlásil.

Ahmadínežád: Írán je jaderným státem

Ahmadínežád slavnostně předvedl veřejnosti maketu nové centrifugy, skrytou zpočátku za bílým závěsem. "Naším cílem je zvýšit počet centrifug na 60.000," řekl a zopakoval, že "Írán je jaderným státem, ať už to jeho nepřátelé akceptují nebo ne". Ujistil zároveň, že Írán je "proti atomové bombě" a kritizoval v této souvislosti jaderné mocnosti, které si tyto zbraně zajistily a od té doby obhajují jejich nešíření.

Novou americko-ruskou odzbrojovací smlouvu, kterou americký prezident Barack Obama podepsal ve čtvrtek s Ruskem, označil Ahmadínežád za "maškarádu" skrývající jeho skutečné záměry. "My považujeme jaderné zbraně za nelidské," zdůraznil a aniž by ho konkrétně jmenoval, poukázal na Izrael, "loutkový režim, který vlastní jaderné zbraně, ale je podporován západními mocnostmi".

Země hrozící Íránu Ahmadínežád otevřeně varoval, že "jakákoliv ruka, ať už z kteréhokoliv koutu světa, která by se pokusila udeřit na Írán, bude useknuta."

Íránský jaderný program už dlouho vzbuzuje ve světě obavy kvůli podezření, že Írán usiluje o jadernou zbraň. Kvůli neústupnosti Teheránu, který se odmítá programu obohacování uranu vzdát, prosazují zejména USA vůči Íránu nové sankce. Teherán vytrvale prohlašuje, že jeho jaderný program má výhradně mírové účely.

K jednání o americkém návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by sankce vyhlašovala, se ve čtvrtek sešli v OSN velvyslanci šesti zemí vyjednávajících s Íránem.

Obama: sankce možná nezapůsobí

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy neexistuje záruka, že sankce změní postoj Íránu. V rozhovoru pro ranní pořad televize ABC nicméně Obama vyjádřil přesvědčení, že stálý mezinárodní tlak by mohl časem přimět Teherán ke změně jeho jaderného uvažování.

Při obohacování uranu jde o oddělení hlavních izotopů uranu. Pro jaderné využití je vhodný izotop U235, pro jadernou zbraň obohacený na více než 90 procent. Oddělování je možné provádět energeticky náročnou difúzí nebo úspornějším odstřeďováním. Při něm je třeba vytvořit soustavu centrifug v řádu až tisíců kusů.

Írán navzdory námitkám západních mocností, jejich návrhům na obohacování íránského uranu v zahraničí i dosavadním sankcím vytrvale odmítá program obohacování uranu zastavit. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) už Teherán instaloval v provozu u Natanzu 8600 centrifug, k obohacování ale zatím využívá jen 4000 z nich. Celkem má toto zařízení kapacitu 54.000 odstředivek. Podle odhadů MAAE už bylo v Natanzu vyrobeno přes dvě tuny uranu obohaceného na 3,5 procenta.

Pro atomovou hlavici je zapotřebí 20 kilogramů vysoce obohaceného uranu, jež je možné získat několikaměsíčním nepřetržitým provozem asi 1500 odstředivek. Odborníci však tvrdí, že není jisté, zda Íránci dokážou nepřetržitě a v optimální rychlosti udržet v pohybu větší počet centrifug.