Severoisrká společná vláda katolíků a protestantů v pondělí převzala policejní a soudní pravomoci z Londýna. Chvíli po oficiálním předání došlo k bombovému útoku na vojenské kasárny u Belfastu. Informace přinesla agentura Reuters.

Vznikem severoirského ministerstva spravedlnosti a zvolením jeho šéfa v pondělí oficiálně vyvrcholí převzetí odpovědnosti za bezpečnost v této autonomní britské provincii. Ministerstvo bude prvním svého druhu od roku 1972, kdy Londýn vzal Belfastu jeho pravomoci.


Do čela úřadu by měl podle stanice BBC usednout David Ford ze Strany spojenectví. Tato formace sice prosazuje zachování unie s Británií, ale usiluje o věcnou politiku bez náboženských nálepek a podporu jí vyjadřují i umírnění katolíci.

Předáním policejních a justičních pravomocí se zcela naplňuje mírová dohoda, která v roce 1998 ukončila tři desetiletí trvající násilí mezi separatistickými katolíky a probritskými protestanty. Násilí si v této provincii s asi 1,7 milionu obyvatel vyžádalo kolem 3600 životů.

Za útokem stojí radikální katolíci

Krátce po půlnočním formálním převodu pravomocí policie a justice z Londýna do Ulsteru si zranění jednoho muže vyžádal výbuch bomby u vojenských kasáren s místním sídlem britské kontrašpionáže MI5 u Belfastu. Nálož ukryli útočníci do ukradeného taxíku. K útoku se přihlásili radikální katolíci.

Političtí analytici se podle Reuters domnívají, že podobné násilí bude pokračovat i po předání policejních a soudních pravomocí. A to proto, že stále existují katolické disidentské skupiny, které nevěří, že politický proces přijatý umírněnými katolíky povede k jejich cíli. Tím je odtržení Ulsteru od Británie a jeho znovupřipojení k Irsku.