Tisíce thajských demonstrantů pochodovaly hlavním městem Bangkokem se 14 prázdnými rakvemi na protest proti víkendovým střetům s pořádkovými silami, které si vyžádaly 21 mrtvých a téměř 900 zraněných. Těla obětí byla převezena k pitvě, aby byla zjištěna přesná příčina jejich úmrtí. Protestující se ale dočkali pomoci z nečekané strany - volební komise v pondělí doporučila rozpustit stranu premiéra Apchisita Vedžadžívy.

Podle mluvčího českých cestovních kanceláří je nyní v Thajsku několik set českých turistů, žádný z nich ale potíže při dovolené nemá. Nicméně české ministerstvo zahraničí doporučuje občanům cestovat do Bangkoku pouze v naléhavých případech a při pobytu v Thajsku dbát zvýšené opatrnosti a důsledně se vyhýbat místům demonstrací.

Podle agentury AP volební komise rozhodla, že Vedžadžívova Demokratická strana zneužila příspěvky na volební kampaň, a proto doporučila její rozpuštění. O něm ale musí rozhodnout ústavní soud v řízení, jehož termín zatím nebyl stanoven.

Pondělní rozhodnutí volební komise tak poskytlo nový zvrat v nynější thajské politické krizi, v níž protestující požadují, aby premiér odstoupil, rozpustil vládu a vypsal předčasné volby. Vyjádření volební komise navíc přišlo v době, kdy šéf thajské armády generál Anupong Paočinda podpořil klíčový požadavek demonstrantů a prohlásil, že parlament by mohl být rozpuštěn v zájmu ukončení protestů.

Nepokoje trvají už měsíc

Dosud se přitom předpokládalo, že má Vedžadžíva podporu vlivné armády, která tradičně v thajské politice sehrává významnou úlohu a v minulosti neváhala v dobách politické nejistoty provést státní převrat.

Protivládní demonstrace v Bangkoku trvají už měsíc, dosud ale byly převážně poklidné. Ve středu vyhlásila vláda v hlavním městě výjimečný stav a zmobilizovala desetitisíce vojáků a policistů. Pořádkové síly proti demonstrantům poprvé zasáhly v pátek, kdy se je snažily rozehnat vodními děly a slzným plynem u opoziční televize. Tu úřady s obviněním, že podněcuje násilí v zemi, dvakrát zavřely.

Nepotvrzené zprávy místních médií informují o tom, že strany Vedžadžívovy vládní koalice požadují na premiérovi, aby přistoupil na kompromis a rozhodl o rozpuštění parlamentu během příštích šesti měsíců, a nikoli do konce roku, jak předseda vlády dříve slíbil.

Související