Ukrajina se do roku 2012 zbaví veškerých svých zásob vysoce obohaceného uranu, který umožňuje výrobu atomové bomby. Pro jadernou energetiku bude dále využívat pouze méně obohacený uran. Mluvčí Bíleho domu robert Gibbs to oznámil po pondělní schůzce prezidentů USA a Ukrajiny Baracka Obamy a Viktora Janukovyče.

Podle Gibbse Ukrajina disponuje asi 90 kilogramy vysoce obohaceného uranu. "To je dost na výrobu několika jaderných zbraní," citovala mluvčího agentura AFP.

Obama se sešel s Janukovyčem krátce před zahájením summitu o jaderné bezpečnosti, který se dnes a v úterý koná ve Washingtonu. Několik desítek světových státníků, včetně českého premiéra Jana Fischera, bude jednat o zabezpečení vysoce obohaceného uranu a plutonia, aby se tento materiál nemohl dostat do rukou teroristům.

Výsledkem dvoudenní schůzky by měl být závazek, že země do čtyř let zabezpečí veškeré jaderné materiály. Zároveň by se měly dohodnout na krocích, které lze proti šíření těchto materiálů přijmout na národní či na mezinárodní úrovni.

Související