Americký prezident Barack Obama se svou manželkou Michelle loni vydělali 5,5 milionu dolarů (102 milionů korun), což je výrazně více než předloňských 2,65 milionu dolarů. Většina z jejich výdělku opět pochází z příjmů za prezidentovy knihy. Na federálních daních Obamovi zaplatí zhruba 1,8 milionu dolarů.

Vyplývá to z jejich společného daňového přiznání, které ve čtvrtek na blogu Bílého domu zveřejnil prezidentův poradce pro etiku Norm Eisen, o němž se spekuluje jako o příštím americkém velvyslanci v Česku.

V den, kdy Američanům končí lhůta pro zaplacení daní, dodal, že Obamovi kromě federální daně zaplatili zhruba 163 tisíc dolarů na daních svému domovskému státu Illinois. Prezident s manželkou také věnovali 329 100 dolarů různým charitám.

Obama zároveň loni získal 1,4 milionu dolarů spojených s Nobelovou cenou za mír, které rovněž rozdal charitám. Podle americké daňové správy (IRS) tak tyto prostředky nemusí zahrnovat do daňového přiznání, zároveň ale tyto výdaje na charitu může využít k nároku na slevu na dani.

Své daňové přiznání obsahující o poznání skromnější příjmy, než jaké vykázal první pár Spojených států, ve čtvrtek zveřejnil i viceprezident Joe Biden se svou manželkou Jill. Bidenovi si loni vydělali 333.182 dolarů. Federální vládě z toho odvedli na daních 71.147 dolarů a vládě států Delaware a Virginia pak 12.420 dolarů, respektive 1477 dolarů. Na charitu pak viceprezident s manželkou loni věnovali peníze a jiné dary v hodnotě 4820 dolarů.

Americký prezident má plat 400 tisíc dolarů ročně. Kromě toho má 50 tisíc dolarů ročně na výdaje, nezdaněných 100 tisíc dolarů na cesty a 19 tisíc dolarů na zábavu. Viceprezidentův roční příjem činí 227.300 dolarů.