Britský katolický biskup Richard Williamson byl v pátek v Řeznu odsouzen k pokutě 10.000 eur (asi 250.000 korun) kvůli popírání rozsahu holokaustu. Biskup prostřednictvím svého advokáta přiznal, že takový názor skutečně vyslovil, ale že nechtěl, aby jeho slova zazněla v Německu, kde je popírání holokaustu zakázáno. Hrozila mu buď pokuta, nebo trest vězení až do pěti let.

Sedmdesátiletý biskup se procesu osobně neúčastnil. Jeho právník Matthias Lossmann soudu vysvětlil, že mu to zakázalo jeho společenství, Kněžské bratrstvo svatého Pia X. "Williamson by byl rád přišel, ale bratrstvo mu poradilo, aby nechodil, otevřeně řečeno, zakázalo mu to," řekl advokát.

"Jen mimo Německo"

"Myslím, že plynové komory neexistovaly. Domnívám se, že v nacistických koncentračních táborech zahynulo 200 000 až 300 000 Židů. Nemyslím si, že v plynu zahynulo šest milionů Židů," řekl biskup v interview, které 21. ledna 2009 poskytl televizi v Řeznu.

Jeho právník v pátek přiznal, že biskupova slova byla nepřijatelná, ale že k tomu, aby za ně mohl být souzen, je třeba především zjistit, zda zodpovídá za to, že jeho prohlášení bylo šířeno v Německu.

Williamson podle právníka řekl, že si je vědom toho, že je v Německu zakázáno zpochybňovat existenci holokaustu, ale že jej švédští novináři ujistili, že interview bude vysíláno jen ve Švédsku. Ve výňatku z interview, který soud dal k nahlédnutí, biskup varoval novináře slovy: "Pozor, to je proti zákonu v Německu."

"Kdybych nebyl přesvědčen, že interview bude vysílat jen švédská televize, nikdy bych s jeho poskytnutím nesouhlasil," tlumočil právník Williamsova slova soudu.

Soud v Řeznu původně biskupa odsoudil a navrhl mu, aby v rámci zjednodušené procedury, která by případ uzavřela, zaplatil pokutu ve výši 12 000 eur (313.000 Kč). Williamson, který hlavní článek obžaloby zpochybnil, odmítl zaplatit, a nyní je tedy proti němu veden proces pro podněcování k rasové nenávisti.

Související