Činnost islandské sopky zesílila a k Británii míří nový mrak sopečného popela, což asi povede k dalším omezením v letecké dopravě. Takovou zprávu zveřejnil v noci na úterý londýnský úřad NATS, který řídí letový provoz nad Británií.

"Poslední informace od meteorologických služeb ukazují, že situace se v několika zónách zhoršuje. To ukazuje, v jakých dynamických a rychle se měnících podmínkách nyní pracujeme," uvedl úřad v prohlášení.

Islandští odborníci s ním ale nesouhlasí. „Nezaznamenali jsme žádnou eskalaci aktivity,“ řekla agentuře AFP geofyzička  Sigrun Hreinsdottirová. „Jestli nad Anglií v noci zaznamenali popel, je už 24 hodin starý,“ doplňuje ji meteoroložka Gudrun Nina Petersenová.

Většina vzdušeného prostoru nad Británií však zůstává uzavřená, nelétá se ani na londýnském Heathrow.

Finsko, které v pondělí otevřelo svá letiště, je opět uzavřelo nejméně do úterních 17:00 SELČ. Po předchozím zeslabení sopečný mrak totiž opět zesílil, uvedla finská správa civilního letectví Finavia. K podobnému kroku přistoupilo Norsko, které ráno znovu uzavřelo část vzdušného prostoru na jihozápadě země. Vzdušná prostor nad Oslem zůstává otevřen.

Také Polsko, které v pondělí odpoledne otevřelo čtyři letiště včetně hlavního města Varšavy, znovu uzavřelo letový prostor.

"Pravidelné linky nemohou přistávat a odlétat na žádném z polských letišť," řekl Reuters mluvčí polského leteckého úřadu Grzegorz Hlebowicz.

S dalším omezením letů do Evropy počítá i australská společnost Qantas, která zruší část letů ve středu i ve čtvrtek.

Naopak k zemím, které se již dříve rozhodly zcela otevřít svůj letecký prostor, se v noci přidalo Švýcarsko.

Společnost Air-France v pondělí večer sdělila, že mezinárodní letiště Charles de Gaulle u Paříže začne postupně obnovovat provoz v úterý od 12:00 SELČ. Podobně tomu má být na pařížském letišti Orly. Podle francouzského ministra životního prostředí Jean-Louise Borloo dnes obě letiště "postupně" hodlají odbavit až tři čtvrtiny mezinárodních letů.

Německá agentura pro leteckou bezpečnost DFS upřesnila, že oficiálně zůstává německý letecký prostor zavřen do 14:00 SELČ, ale že letecké společnosti mohou žádat o zvláštní povolení pro některé dřívější lety.

Česko a Slovensko oznámily plné otevření leteckého prostoru již v pondělí.

 

Sledovali jsme online

 
20.4.2010 09:40 | 7:50
British Airways zrušily kvůli popelu všechny krátké lety. Zareagovaly tak na zprávu, že se k Británii blíží nový mrak sopečného popela. S dalším rušením letů do Evropy počítá rovněž australská společnost Qantas, která zruší část letů ve středu i ve čtvrtek.
20.4.2010 09:42 | 9:50
"Situace v některých místech se opět zhoršuje, to jen ukazuje na to, v jak stresujících a bleskově se měnících podmínkách pracujeme," uvedl britský Národní úřad pro letectví.
20.4.2010 10:18 | 10:17 Sopka znova chrlí lávu

Islandská sopka je dál aktivní, chrlí teď ale víc lávu než popel, jenž dosahuje výšky 5000 metrů a míří opět k hlavním leteckým trasám nad Evropou.

20.4.2010 10:24 | Nad Českem se létá
Vzdušný prostor nad Českou republikou zůstává otevřen. Letiště Ruzyně, které po třídenní odstávce obnovilo provoz v pondělí v poledne, na úterý má zatím potvrzeno 132 odletů a stejný počet příletů, což jsou zhruba dvě třetiny běžného úterního provozu.
20.4.2010 10:25 | 10:37 Střední a východní Evropa "létá"
Maďarsko podle agentury Reuters zatím plně obnovilo letecký provoz. "Naše země je daleko od centra erupcí a sopečného popela. Podobně jsou na tom i okolní země, máme potvrzenou malou koncentraci uniklých látech v atmosféře," uvedl zástupce tamního leteckého úřadu.
20.4.2010 11:10 | 11:06
V Česku se sice obnovil letecký provoz, podle posledních informací ale může čerstvý vítr ze severozápadu v příštích dnech zavát do Česka nový oblak sopečného prachu. Podle meteorologů to tak znovu pocítí letecká doprava.
20.4.2010 11:11 | 11:11 Nový fenomén - videokonference
Mrak sopečného prachu z islandské sopky, který již několik dní komplikuje provoz ve velké části evropského vzdušného prostoru, nutí podle agentur společnosti a jednotlivce pořádat více videokonferencí. Jejich prostřednictvím mohou uzavírat například obchodní smlouvy, neobvyklé ale nejsou ani manželské sliby.
20.4.2010 11:12 | 11:49 Evropa stále doufá ve zlepšení stavu
Evropská letová služba Eurocontrol i přes hrozby spojené s novým mrakem vyjádřila přesvědčení, že se v průběhu dnešního dne bude moci uskutečnit 55 až 60 procent běžných letů nad kontinentem, což znamená výrazné zlepšení stavu oproti předchozím dnům.
20.4.2010 12:23 | 12:23 Z Islandu se létá
Islandská média informují, že v úterý ráno byly na seznamu odletů lety do Osla, Stockholmu i britského Glasgow. Zrušeny byly naopak odlety do Kodaně a Amsterdamu.
20.4.2010 12:55 | 12:30 Stroje Lufthansy opět ve vzduchu
Německé aerolinky Lufthansa obnovily ve 12:30 své operace. Prozatím půjde o lety na dlouhé vzdálenosti a několik spojů v rámci Evropy. Během dne plánuje Lufthansa přidat i lety v rámci Německa. "Vzhledem k tomu, že může dojít k dalším rušením nebo naopak obnovením letům, doporučujeme sledovat naše webové stránky," uvádí společnost v tiskové zprávě.
20.4.2010 13:04 | 13:04 Sopka se uklidňuje, tvrdí vulkanologové z Islandu

Odborníci z Islandu  oponují britské meteorologické službě. Ta v pondělí večer uvedla, že erupce sopky se stupňuje a nový mrak popela míří k Britským ostrovům. Islandská geofyzička  Sigrun Hreinsdottirová však uvedla, že toto prohlášení pro ni bylo „velkým překvapením“.

„Nezaznamenali jsme žádnou eskalaci aktivity,“ řekla agentuře AFP. „Vidíme, že se vulkán stahuje, což je vždy dobré. Bála bych se, kdyby se roztahoval,“ dodala.

„Jestli nad Anglií v noci zaznamenali popel, je už 24 hodin starý,“ doplňuje ji meteoroložka Gudrun Nina Petersenová.

 

20.4.2010 13:11 | 13:11 Nad Evropou se uskuteční 60 procent letů

Úřad Eurocontrol informoval, že v úterý očekává uskutečnění asi 60 procent plánovaných letů. Z největších evropských letišť částečně operují Paříž, Frankfurt, Madrid, Amsterdam a Řím. Uzavřena zůstávají londýnská Heathrow i Gatwick.

Částečně nebo plně uzavřený zůstává vzdušný prostor nad Británií (létá se nad Skotskem a Severním Irskem), Dánskem, Francií, Irksem, Německem, Norskem a Polskem.

Související