Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) tvrdí, že v případu údajně zneužité státní dotace o hodnotě 25 milionů korun a údajné půjčky nic protizákonného neudělal. Pokud se ukáže, že jeho bývalý poradce Petr Vrtal dotaci na harrachovské sportovní centrum zneužil, Vlček vyvodí osobní důsledky, reagovat by mělo i stranické grémium. Totéž platí, pokud vyjde najevo existence sporné půjčky 2,5 milionu korun.Podle Vlčka jde o kauzy spojené s blížícími se volbami. Prověrka dotace bude trvat týdny. ODS zastává názor, že by měl Vlček odejít z čela sněmovny.

Lídr olomoucké sněmovní kandidátky ČSSD Vlček uznal, že udělal chybu, když novinářům nejprve popíral své vztahy s Vrtalem. Přiživilo to prý spekulace. Za chybu v komunikaci se na tiskové konferenci omluvil. Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana to grémiu zatím stačí. "Slyšeli jsme slovo chlapa," komentoval Vlčkovu omluvu a závazek osobní zodpovědnosti jihomoravský hejtman Michal Hašek. Vlček taky přiznal přestupek, kterého se dopustil, když peníze předával v hotovosti.

Užší stranické vedení pochopilo vyjádření tak, že Vlček odejde z politiky, pokud ministerstvo financí uvede, že dotace byla zneužita. Stejně by prý Vlček postupoval, pokud soud řekne, že půjčka od jeho bývalého asistenta Zdeňka Klapky existuje.

ČSSD se vyjádřila k aféře Harrachov: Vlček chyboval, ale zůstává - čtěte ZDE

Hospodářské noviny (HN) předminulý týden informovaly, že v letech 2006 a 2007 poslanci schválili bratrům Petrovi a Martinovi Vrtalovým 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum v Harrachově. Peníze ale zřejmě skončily v luxusním hotelu, který je teď na prodej za 120 milionů. Vlček původně tvrdil, že Vrtala zná jen zběžně.

Nečas: Vlček by měl zvážit odchod

Podle lídra ODS Petra Nečase nemůže Vlček s takovým chováním zůstat předsedou sněmovny a měl by zvážit odchod. "Pan Vlček vystupuje velmi nedůstojným a řekl bych až velmi dětinským způsobem. U předsedy sněmovny je podobné chování neakceptovatelné. To, zda si ho sociální demokracie ponechá na kandidátce, nebo neponechá, je její věc," uvedl Nečas.

Ministerstvo financí začalo podle Vlčka prověřovat spornou dotaci v úterý. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob ČTK řekl, že využití dotace standardně vyšetří finanční úřad spadající pod ředitelství Brno. "Potrvá v řádu týdnů, není vyloučeno, že jeho výsledek bude hotov do voleb," uvedl. Podotkl, že ministerstvo projekt muselo schválit, protože šlo o zákon a údaje ukazovaly, že podmínky přidělení dotace byly naplněny. Nyní finanční úřad prošetří, zda byly finance použity v souladu se zákony.

Pokud se prokáže podvod, měl by podle Vlčka odstoupit i ministr financí Eduard Janota. "Za dotaci jsem nikdy nelobboval," prohlásil Vlček. Dále poukázal na to, že nemá pravomoc dotaci sledovat a kontrolovat. "Využití dotace je věcí mezi ministerstvem financí a občanským sdružením Sportcentrum Harrachov," uvedl předseda sněmovny.

Dohodu o půjčce prý Vlček s Klapkou nikdy nepodepsal a peníze nepřijal. Nyní je věc u soudu. Klapka musí podle Vlčka prokázat podpis údajné dohody i převod nebo předání peněz. "Ověřit pravost smlouvy lze jen z originálu, a ten neexistuje," řekl.

Vlček ale později v tiskové zprávě přiznal, že se dopustil přestupku, když Klapkovi vracel půjčku 1,1 milionu v hotovosti. Stalo se to před pěti lety a už tehdy platil zákon o omezení hotovostních plateb. Šéf sněmovny dříve tvrdil, že v době poskytnutí ještě neexistovala podmínka bezhotovostního styku při transakcích nad půl milionu korun. Vlček se za chybu omluvil. "Jsem připraven nést případné sankce, které vyplývají z příslušného zákona," uvedl. Již dříve řekl, že peníze byly určeny pro někoho jiného, sám byl prý jen prostředníkem.

Podobně jako k Vlčkovi se ČSSD postaví podle Urbana k dalšímu člověku, který se podílel na udělení dotace, někdejšímu poslanci a trojce liberecké kandidátky sociálních demokratů Michalu Krausovi. Sdělovací prostředky napsaly, že Kraus mimo jiné koupil od Vrtalovy společnosti byty pro sebe i svého syna. Dokumenty, které doloží, jak byty nabyl, má Kraus na žádost vedení ČSSD do konce týdne zveřejnit v tisku.