Údajně největší protiatomová demonstrace posledních desetiletí se v sobotu uskutečnila na severu Německa. Zhruba 100.000 lidí se zapojilo do lidského řetězu, který se táhl v délce 120 kilometrů mezi jadernými elektrárnami Brunsbüttel a Krümmel. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policejní údaje.

Lidský řetěz, který podél Labe procházel i Hamburkem, zorganizovali společně ekologické a odborové organizace, církve a politické strany. Pořadatelé akce původně hovořili o 120.000 účastnících.

Lidé dva dny před 24. výročím černobylské katastrofy demonstrovali také proti současné vládě křesťanských a svobodných demokratů. Druhý kabinet kancléřky Angely Merkelové prosazuje delší provoz jaderných elektráren než dohodla s energetickými koncerny rudo-zelená vláda Gerharda Schrödera v roce 2000. Německo mělo vyrábět energii z jádra do roku 2021, nyní se jeví jako termín upuštění od jaderné energetiky rok 2050.

I tři zvláštní vlaky a 240 autobusů

Na pokojnou demonstraci dnes dohlížely stovky policistů. Jediným problémem, který masy demonstrantů způsobily, bylo rozsáhlé omezení dopravy. Demonstranty přivezly podle organizátorů ze 124 míst v celém Německu i tři zvláštní vlaky a 240 autobusů.

"Teď už nepolevíme. Pokud bude spolková vláda lpět na svém atomovém kurzu, bude nové protestní hnutí dále sílit," upozornil mluvčí organizačního týmu Jochen Stay.

Demonstrace se zúčastnili i významní politici, například předseda německých Zelených Cem Özdemir nebo bývalý německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel. Sociálnědemokratický politik označil prodloužení životnosti jaderných elektráren za "šílenství" jak z hlediska pracovního trhu, tak energetické politiky. Znamenalo by to totiž podle něj ztrátu pracovních míst a zastavení rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Německu.

Německo má 12 jaderných elektráren se 17 reaktory, což je čtvrtý nejvyšší počet v Evropě po Francii, Rusku a Velké Británii. Energie ze štěpení jádra kryje zhruba čtvrtinu německé spotřeby elektřiny.

Elektrárny se však potýkají i s poruchami, což je i případ reaktorů v Krümmelu a Brunsbüttelu, které jsou nyní mimo provoz. Ten má být podle jejich provozovatele, energetické společnosti Vattenfall, ještě letos obnoven. Demonstranti v sobotu požadovali okamžité vyřazení obou elektráren z provozu.

Lidský řetěz na severu země v sobotu nebyl jedinou protijadernou akcí v Německu. Přes 10.000 lidí demonstrovalo také v hesenském Biblisu, kde se nachází nejstarší stále aktivní německý jaderný reaktor. Také u dočasného úložiště jaderného odpadu v západoněmeckém Ahausu se v sobotu sešlo kolem 5000 protestujících.
Související