Konzervativní mladí demokraté (Fidesz) v čele s Viktorem Orbánem budou mít v příštím maďarském parlamentu dvoutřetinovou většinu. Oznámila to národní volební komise po sečtení skoro 99 procent hlasů odevzdaných v nedělním druhém kole parlamentních voleb.

Podle komise by měl mít Fidesz 262 z celkových 386 mandátů, dosud vládní socialisté 59, krajně pravicová strana Jobbik 47 a ekologická formace Je možná jiná politika (LMP) 16. Parlament doplní další dva poslanci - jeden nezávislý a jeden podporovaný třemi různými stranami včetně Fideszu. K dosažení dvoutřetinové většiny bylo zapotřebí získat 258 křesel.

Socialisté zaznamenali v těchto volbách obrovský propad - dosud měli 186 poslanců.

Účast ve druhém kole byla znatelně nižší než v prvním a také než ve druhém kole před čtyřmi lety. V 17:30, půldruhé hodiny před uzavřením volebních místností hlasovalo jen necelých 42 procent zapsaných voličů, zatímco při obou zmíněných předchozích příležitostech to bylo o 15 až 17 procent víc.

Přišel čas plnit sliby?

Fidesz vedl kampaň před druhým kolem pod heslem "Fidesz sám" a "Teď nebo nikdy". Orbán, který stál v čele vlády už v letech 1998-2002, v posledních vystoupeních sliboval, že "čím více získáme hlasů, tím dříve vyvedeme zemi z krize".

Orbán se zavázal se, že jeho vláda během deseti let vytvoří jeden milion pracovních míst, aby se zlepšil život nezaměstnaných, že usnadní přístup k úvěrům, aby podpořila malé a střední podniky, že sníží daňovou zátěž, aby oživila ekonomiku. 

Fidesz před volbami také mimo jiné sliboval, že bude uděleno maďarské občanství Maďarům žijícím v zahraničí. To by mohlo vést k dalšímu ochlazení vztahů mezi Maďarskem a Slovenskem.

Novou vládu čeká těžký úkol - oživit hospodářství a hlídat deficit.  Letos v říjnu skončí lhůta půjčky MMF, která před dvěma lety zachránila maďarské státní finance. Končící vláda počítala pro letošek s rozpočtovým deficitem ve výši 3,8 procenta HDP, což právě odpovídalo vyjednaným podmínkám půjčky MMF.

Fidesz však tento cíl pokládá za nedosažitelný, a tak zřejmě jeden z prvních úkolů pro Orbána bude vyjednávání s MMF o změně podmínek.

Související