Grafika: Katastrofa v Mexickém zálivu
 
ZVĚTŠIT GRAFIKU

První výběžky ropné skvrny dosáhly ve čtvrtek večer místního času (v pátek časně ráno SELČ) pobřeží amerického státu Louisiana v ústí řeky Mississippi. Obří skvrna, která se utvořila po nedávném výbuchu těžební plošiny v mexickém zálivu, postupuje dál a přibližuje se k přírodní rezervaci Pass-a-Loutre v jednom z ramen říční delty.

Americká ministryně pro národní bezpečnost Janet Napolitánová označila únik ropy za pohromu národního rozsahu. Takové oficiální označení umožňuje federálním úřadům, aby uvolnily zvláštní prostředky z fondů, které jsou na to určené.

Prezident Obama včera ujistil, že federální vláda využije všechny dostupné prostředky, aby zabránila ekologické katastrofě. "Za financování následků i jejich likvidaci je nepochybně zodpovědná společnot BP. Naše vláda přesto využije veškerých prostředků, aby se se situací vypořádala. A to včetně využití zdrojů ministerstva obrany."

Přímo v Mexickém zálivu u pobřeží státu Lousiana jsou nasazené jednotky pobřežní stráže. Rozsah úniku ropy se snaží omezit také plavidla i letadla společnosti British Petroleum.

Ropa postupuje do vnitrozemí

V době čtvrtečního západu slunce se první skvrnky mastnotou lesklé vody dostaly do jižního výstupu delty a pohupovaly se v drobném vlnění podél břehů ve formě dlouhých, protáhlých čar, popsala situaci agentura AP.

Plovoucí zábrany natažené na ochranu zdejších mokřad a písčitých pláží s jejich specifickým biologickým prostředím nedokázaly skvrnu zadržet, protože vlny vysoké až 1,5 metru přes překážku mastnou vodu přenesly.

V místech největšího znečištění svítila světla flotily člunů, které se snaží co největší množství ropy udržet pryč od pobřeží.

Vybavení k čištění vody poskytlo pobřežní stráži také americké vojenské námořnictvo. Jeho mluvčí poručík Myers Vasquez uvedl, že v první fázi bylo de New Orleansu odesláno 20.000 metrů plovoucích zábran a sedm čisticích systémů. Námořnictvo má hlavní sklad tohoto zařízení na základně Pensacola na Floridě a odtamtud je podle potřeby přepravuje. Mluvčí ale nevěděl, kolik personálu námořnictvo poskytlo k obsluze tohoto zařízení.

Louisianský guvernér Bobby Jindal požádal ministerstvo obrany o uvolnění nejméně 6000 příslušníků Národní gardy na pomoc s čištěním pobřeží.

Noční můra pro rybáře. Končí ústřicová a začíná krevetová sezona

Rybáři a pracovníci v cestovním ruchu na severovýchodním pobřeží Mexického zálivu se děsí noční můry, kterou pro ně představuje obří ropná skvrna. Pokud by dosáhla pobřeží, může jim zničit živobytí. Hrozba přitom nemohla přijít v horší okamžik. Končí totiž ústřicová sezona a měla by začít krevetová.

Joemu Jenkinsovi, který vlastní továrnu na zpracování ústřic a krevet ve městě Pass Christian na břehu Mississippi, nezbývá než čekat a doufat, že katastrofa nepřijde."Teď je čas, kdy se líhnou malé krevety, takže je můžeme chytat," říká Jenkins. "Ropná skvrna je ale všechny zabije," dodává.

Zatímco se pobřežní stráž a ropná společnost BP snaží udržet ropnou skvrnu mimo pobřeží Louisiany, státy na východ od ní rozmísťují do moře norné stěny a přijímají další opatření pro ochranu svého pobřeží. Skvrna, která je pětkrát větší, než se původně myslelo, ohrožuje východní pobřeží Louisiany a může zasáhnout i Mississippi, Alabamu a severozápadní Floridu.

Lov krevety ve Spojených státech v roce 2008 vynesl 442 milionů dolarů (8,5 miliardy korun), což je o dvě procenta víc než v předchozím roce. Celé odvětví ale sužují levné krevety z dovozu a klesající ceny na mezinárodních trzích.

V této roční době krevety míří z ústí řek, kde se třou, na moře. Rybáři se obávají, že jižní vítr by sice udržel ropu mimo pobřeží, ale zase by do skvrny nahnal krevety.

"Pokud bude ropa dál unikat, přijdou hurikány a bude katastrofa"

Ropná skvrna může zasáhnout i cestovní ruch, který je velmi důležitý pro hospodářství států na pobřeží Mexického zálivu. Lidé žijící a podnikající na pobřeží Alabamy jsou zoufalí z možných dopadů toho, že by se skvrna pohnula východním směrem, říká ředitel námořního výzkumného střediska George Crozier. Turisté utratili v roce 2008 na alabamských plážích 2,3 miliardy dolaru (44 miliard korun) a dali práci 44.000 lidí.

Alabamské pláže by ale šlo uklidit snáz než slané mokřiny a ústřicové útesy. Crozier přiznává, že lovci ústřic jsou nyní v bezprostředním ohrožení. "Pokud to nedokážou zastavit a ropa bude unikat ještě tři měsíce, dostaneme se do hurikánové sezony a všechno bude ztraceno, protože se z toho stane velmi závažný ekologický problém," řekl.

Skvrna může také poškodit křehké vztahy mezi silnou louisianskou energetickou lobby a ekologickými organizacemi, které už desítky let tvrdí, že těžba může poškodit pobřeží.

Pobřeží Louisiany leží v deltě Mississippi a ekologové tvrdí, že vnitrozemská těžba ropy a zemního plynu spolu s výstavbou ropovodů poškodily zdejší mokřady. Těm dále ublížila přílivová vlna během hurikánu Katrina, která v roce 2005 zdevastovala New Orleans. Ropná skvrna může způsobit další škody. 

Související