Zakázaní Národní bolševici, mladí antikomunisté i razantní odpůrci premiéra Vladimíra Putina v čele šachistou Garrim Kasparovem. Ti všichni využili oslav svátku práce v ruské metropoli. Nejviditělnější přitom byli nostalgičtí uctívači starých pořádků.

Manifestací a průvodů, které proběhly na 1. máje v Moskvě, se zúčastnilo více než 36 000 lidí. Demonstranti nejrůznějších politických proudů se přitom dožadovali svobody slova, snížení komunálních poplatků i rehabilitace Stalina. Spojoval je jen nesouhlas se současný zřízením

Stalin byl génius!

Na Divadelní náměstí, pár kroků od hotelu Metropol, kde za revoluce v roce 1917 sídlil hlavní štáb bolševiků, přichází kolem poledního průvod sedmi tisíc komunistů s Rudými vlajkami. Demonstranti v čele průvodu nesou portréty Lenina a Stalina a vykřikují hesla kritizující "liberální oligarchický režim". Z pódia se rozléhají častušky vychvalující velkého vůdce Sovětských národů i dnešní kubánský režim.    

První máj ve světě: demonstrace i střety s policií - čtěte ZDE

"K Stalinovi mám jednoznačně pozitivní vztah, je to génius," říká dvaadvacetiletá Světlana, která spolu s dalšími mladými komunisty třímá v ruce plakáty s karikaturami zesměšňujícími dnešní ruské kapitalisty. O obětech stalinských represí mluvit nechce. Nakonec ale zahraničnímu reportérovi přeci jen ukazuje svou nesmiřitelnost: "Chyba byla v tom, že je nepostříleli všechny!"

Pro velký cíl se lidskými životy šetřit nedá

Mladých lidí je v průvodu překvapivě mnoho. Ne všichni však komunisty jednoznačně podporují. "Jsem tady proto, že mám levicové názory a jsem proti dnešnímu zřízení. Vadí mi, že omezuje naše občanská práva, svobodu slova a shromažďování. Ale Komunistickou stranu podporovat nemůžu, žije z nostalgických nálad starých lidí," říká vysokoškolák Nikolaj. Kritizuje i snahu o rehabilitaci Stalina: "Myslím, že nejlepší způsob zvolili v Itálii. Třebaže má Mussolini mnoho příznivců, veřejně ho chválit a vyzdvihovat je zakázané. Taková politická korektnost je správná a měla by fungovat i u nás."

Ke komunistické manifestaci se tentokrát připojili i příznivci zakázané strany Národních bolševiků Eduarda Limonova, a to i přesto, že jindy vystupují po boku obránců lidských práv a liberální opozice. Kráčet pod portrétem Josifa Stalina jim nijak zvlášť nevadí: "Stalin možná pozabíjel mnoho lidí, ale když jde o velký cíl, díky kterému celá země vstane z kolen, s lidskými životy se šetřit nedá," vysvětluje limonovec Igor Ščukin.

"Rusko probuď se"

O poznání mírnějším způsobem se rozhodlo oslovit své příznivce  "oranžové" opoziční hnutí Solidarita. Spíše než manifestaci připomínala sešlost na odlehlém Bolotném náměstí kulturní festival pod širým nebem. Na prostranství obklíčeném policisty probíhala výstava fotografií připomínající revoluční události roku 1991, poklidní demonstranti drželi v rukou transparenty "Rusko, probuď se" a oranžové balónky. Na pódiu se střídali populární moskevští básníci a rockoví muzikanti, z nich někteří byli po skončení koncertu předvedeni na policii. Obvinění: vulgární projev na veřejnosti. Obvinění z "drobného výtržnictví" se ale nakonec odbylo pokutou.

Asi nejvíce pozornosti na sebe strhnul předák Solidarity a slavný šachista Garri Kasparov, který se zájemci sehrál simultánní partii šachu. "1.máj je dobrá příležitost, jak v mírné atmosféře přitáhnout pozornost lidí, kteří se jinak politikou nezabývají, řekl HN Kasparov. "Nechceme se vzdávat mírných forem protestu. Naopak – snažíme se ukázat, že s námi jdou také intelektuálové, umělci, lidé z kultury. Je to protiklad té hloupé zločinné státní moci, která nemůže nabídnout nic jiného, než hrubou sílu policejních jednotek," vysvětlil slavný šachista pozici hnutí Solidarita.

Na pódiu k překvapení publika vystoupil také major Dymovskij, policista, který před časem na videonahrávce zveřejněné na internetu zkritizoval poměry v ruské policii a stal se přes noc symbolem občanské statečnosti. Na otázku, zdali může v Rusku v dohledné době dojít k uvolnění poměrů Dymovskij HN odpověděl: "Věřím, že policisté, kteří nás tu dnes hlídají, příště přijdou v oranžových uniformách. Ale nic se nezmění, dokud nebude nastolena svoboda slova a dokud nebudou na reformy dohlížet občané. Těch jeden a půl procenta nespokojených lidí, kteří už v Rusku jsou, musí vyjít na ulici, to bude zlomový okamžik. Pak už půjde všechno rychle," říká muž, který se sám rozhodl nemlčet.