Odhalená bomba v autě, která v noci na dnešek vyděsila newyorský Manhattan, zřejmě vůbec nebyla funkční. Uvedli to policisté, kteří případ vyšetřují. Kdo auto na místě zaparkoval a proč, zatím není jasné. K dispozici nicméně už jsou prý záběry jeho řidiče.

Americké úřady ale incident nepodceňují. Starosta města Michael Bloomberg uvedl, že město zřejmě uniklo smrtelnému nebezpečí.

"Bereme to velmi vážně. Řešíme to jako kdyby to mohl být potenciální teroristický útok," uvedla v televizní stanici CNN ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová.

Agentura Reuters uvedla, že se k pokusu o pumový atentát přihlásila prostřednictvím internetu pákistánská odnož radikálního islámského hnutí Taliban. Údajní původci neúspěšného teroristického činu na webu tvrdí, že se tak chtěli pomstít za smrt dvou "muslimských mučedníků".

Všímavý prodavač

Podezřelého sportovního nissanu zaparkovaného na roku 45. ulice a Broadwaye před budovou Bank of America, ze kterého se kouřilo, si všiml jeden z místních prodavačů triček Lance Orton v sobotu v 18.30 místního času. Na vůz upozornil jízdního policistu Wayna Rhatigana.

Policie následně oblast uzavřela a evakuovala. V automobilu mimo jiné byly tři propanbutanové bomby a dva kanystry s benzinem.

Postup policie ocenil prezident Barack Obama i starosta města. "Máme velké štěstí. Díky ostražitosti Newyorčanů a profesionalitě policistů jsme unikli pravděpodobně smrtelné události," uvedl Bloomberg na tiskové konferenci přímo na Times Square několik hodin po nálezu auta.

Starosta: Bylo to amatérské

Starosta rovněž nálož označil za "velmi amatérskou". Také policie podle televizní stanice MSNBC uvedla, že výbušné zařízení v autě nebylo funkční. Izraelský server debkafile právě v tom vidí spojitost mezi minulými pokusy o útoky na USA.

V prosinci chtěl vyhodit letadlo na lince Amsterodam-Detroit nigerijský atentátník, v roce 2001 chtěl v letadle z Paříže do USA výbušninu skrytou v botě zapálit Brit Richard Reid.

Al Káidě se prý nedaří připravovat atentátníky

Izraelský server tvrdí, že se Al-Káidě nedaří připravovat atentátníky k profesionálním výkonům, a spekuluje o tom, že i nejnovější bomba na Times Square byla připravena špatně a že možná měla vybuchnout na jiném místě.

Řidič prý auto zaparkoval co nejrychleji, když zjistil, že se z nálože kouří. Je prý také jisté, že nebyl sám, protože bombu jistě sestavovalo několik lidí a bylo připraven bylo jiné auto, které prchajícího z místa odvezlo před příjezdem policie.

Do vyprázdněných ulic kolem Times Square byli v noci na dnešek nasazeni silně ozbrojení policisté i agenti americké federální policie FBI. Ráno místního času byl vůz odtažen a po páté hodině místního času (11:00 SELČ) byl provoz v ulicích kolem Times Square obnoven. Evakuace trvala deset hodin. Auto bylo odtaženo do Queensu k laboratorním testům.

Napolitanová řekla, že už byly z vozu sejmuty otisky, pátrat se bude také po vlasech a vláknech. Policie také hledá další záběry veřejných kamer, které by pomohly odhalit totožnost osob, jež auto na místo dovezly.

Druhá výbušnina v mikrovlnce 

Jen necelých 24 hodin po nálezu auta s nástražným systémem přitom Spojené státy ohlásily nález další výbušniny. A to místech, kde se zrovna běžel známý Pittsburghský maraton. Závěrečná část závodu tak musela být odkloněna, napsala agentura AP.

Podle policie bylo výbušné zařízení nalezeno v neděli ráno místního času v mikrovlnné troubě na chodníku v Pittsburgu poté, co nejlepší běžci doběhli do cíle. Poslední úsek závodu pak byl pro zbylé běžce odkloněn. Přivolaní pyrotechnici použili k zajištění výbušniny speciálního robota.

Související