Celkové náklady na likvidaci škod po úniku ropy v Mexickém zálivu mohou překročit 14 miliard dolarů (asi 269 miliard korun). Předpokládají to první odhady analytiků.

Na tyto čísla už reagují i akciové trhy. A strmě sletěla dolů hodnota akcií britského těžebného koncernu BP. Ten totiž měl ropnou plošinu Deepwater Horizon, jejíž výbuch před dvěma týdny únik ropy zapříčinil, v pronájmu od společnosti Transocean. A BP je také většinovým vlastníkem vrtu, z něhož ropa uniká.

Hodnota BP klesla o 20 miliard dolarů

Koncern má v tomto projektu podíl 65 procent, zhruba 25 procent vlastní americká společnost Anadarko Petroleum a zbytek další firmy. Z toho plyne, že více než polovinu veškerých nákladů by měla hradit BP.

Akcie BP v reakci na to během posledních pěti dnů klesly o téměř třináct procent. A hodnota celé firmy tak poklesla o více než 20 miliard dolarů, tedy zhruba 400 miliard korun. Předtím přitom akcie BP posilovaly; za duben tak celkově klesly „jen“ o 11 procent.

Prokázané škody uhradíme

BP ani Anadarko zatím žádné oficiální odhady nákladů v souvislosti s neštěstím nesdělily. BP se ale k zodpovědnosti už přihlásila a její šéf Tony Hayward řekl, že firma uhradí veškeré prokazatelné škody.

Otázkou je, kolik a zda vůbec bude platit vlastník plošiny Transocean. To je americký podnik, který byl řadu let registrovaný na Kajmanských ostrovech, ale asi před rokem přenesl daňový domicil do Švýcarska.

BP už minulý týden uvedla, že na likvidaci následků katastrofy denně vynakládá kolem šesti milionů dolarů (zhruba 115,2 milionu Kč). Hayward už ale připustil, že tyto náklady se mohou výrazně zvýšit, když ropa dorazí k pobřeží.

Přičtou se i škody na pobřeží

Velkou neznámou jsou ale zatím náklady na vyčištění zamořeného území na jižním pobřeží Spojených států. Část analytiků tyto náklady odhaduje na jednu miliardu dolarů, část jich hovoří až o sedmi miliardách USD.