Místopředsedkyně Evropského parlamentu a jedna z čelných německých europoslankyň Silvana Kochová-Mehringová chce, aby se nošení tradičních muslimských závojů, jako jsou burky a nikáby, zakázalo napříč celou Evropsku unií. V pondělí o tom napsal server EUObserver.

Zákaz nošení oděvů zcela zahalujících postavu včetně tváře, a to nejen ve veřejných budovách, ale i běžně na ulici, přijali před několika dny belgičtí poslanci. Pokud normu schválí i tamní senátoři, což by neměl být problém, pokud ale k hlasování kvůli současné politické krizi v Belgii dojde, pak se tato země stane první zemí v Evropě s takovým opatřením.

Podobný krok nicméně už plánuje i třeba Francie.

V belgickém případě se sice muslimské závoje přímo nezmiňují, ale je zřejmé, že je mířeno zejména proti burkám (závojům zakrývajícím obličej) či nikábům (závojům, které na rozdíl od burek nezahalují oči).

"Chtěla bych, aby v Německu i v celé Evropě byly zakázány všechny formy burek," řekla jedna ze 14 místopředsedů evropského zákonodárného sboru v německém tisku. Burka podle ní představuje zásadní útok na práva žen.

"Je to přenosné vězení," podotkla německá liberálka s tím, že závoje zakrývající zcela postavu jdou proti hodnotám, které Evropa sdílí.

"Když potkám na ulicích zcela zahalené lidi, zarazí mě to. Nemohu posoudit, jaké jsou jejich záměry vůči mně," podotkla. "Nebojím se, ale jsem nejistá," dodala.