Další vlna vulkanického popela z Islandu donutila ve středu Britský úřad pro civilní letectví (CAA) k opětovnému přerušení provozu nad Skotskem a Severním Irskem, včetně frekventovaného letiště v Glasgowe. Úřad ve čtvrtek nicméně uvedl, že letiště v Irsku i Skotsku jsou znovu v provozu. 

Nejistota okolo letecké přepravy trvá už od druhé poloviny dubna, kdy začala islandská sopka Eyjafjallajökul chrlit do atmosféry vulkanický popel a zastavila tak na několik dní letadla nad celou Evropou.

Potíže by mohly podle odborníků provázet cestující ještě celé léto. Situace se může velmi rychle měnit a je obtížné ji předvídat, opakuje úřad CAA.

Britské úřady varovaly, že sopečný popel by aktuálně mohl ohrozit také severozápadní Anglii a Wales. Londýnu se však vyhne. Postižena by podle agentury DPA neměla být ani kontinentální Evropa.

Především britská letiště se mají podle úřadu CAA připravit na opakované komplikace během nadcházejících měsíců - podle dispečerů hrozí, že další sopečná aktivita islandského vulkánu v kombinaci s větry vanoucími od severu přinesou nové vulkanické mraky nad Britské ostrovy.

Kvůli "sopečné krizi" od úterý jednají ministři dopravy Evropské unie - ti se v úterý usnesli na tom, že je do budoucna třeba zajistit cestujícím kompenzace za zrušené lety.

Unie se také shodla na vzniku krizového týmu pro podobné případy i ujednocení limitů znečištění, kdy se budou uzavírat vzdušené prostory.

Související